Limited Time Only: 20% Off All Accessories, Lighting, and Wall Art - Shop Now
Bellevue King Bed
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Description
Looking for regal luxury in a traditional package? The search ends with the Bellevue King Panel Bed. With the rich whiskey brown finish, the Bellevue has beautifully crafted detailing that will make you want to look closer. The headboard and footboard feature a sleek chevron pattern to bring a classic look to your space. You’ll slumber in luxury, surrounded by the elegant, smooth traditional curves of the head and footboard. A true heirloom piece, the Bellevue brings regal luxury to last a lifetime.
Product Details
| Collection | Bellevue |
|---|---|
| Style | Traditional |
| Carton Volume | 228.640 |
| Carton Weight | 249.000 lb |
| Product Weight | 212.1 lb |
Additional information
| Weight | 212.1 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 87 × 81 × 56 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Traditional |
| Collection | Bellevue |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
About Flexsteel
Built on beliefs and values that have evolved over a century of manufacturing, Flexsteel is committed to craftsmanship, accountability, and leadership helping the company to grow and thrive. Design and construction go hand in hand to create comfortable, long-lasting furniture. Commitment to craft through the Blue Steel Spring, which has performed so consistently since its development, its design has not been changed much in 75 years.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields

Reviews
There are no reviews yet.