Limited Time Only: 20% Off All Accessories, Lighting, and Wall Art - Shop Now
Bellevue Queen Bed
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Description
Regal elegance, in an on-trend traditional package sure to elevate your bedroom. With the rich whiskey brown finish and the eye-catching glint of a nailhead trim, the Bellevue queen bed has beautifully crafted detailing that will make you want to look closer. You’ll slumber in luxury, surrounded by the elegant, smooth traditional curves of the head and footboard, upholstered in creamy tan performance fabric. A true heirloom piece, the Bellevue brings regal elegance to last a lifetime.
Product Details
| Collection | Bellevue |
|---|---|
| Style | Traditional |
| Carton Volume | 183.480 |
| Carton Weight | 242.000 lb |
| Product Weight | 209.9 lb |
Additional information
| Weight | 209.9 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 87 × 65 × 56 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Traditional |
| Collection | Bellevue |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
About Flexsteel
Built on beliefs and values that have evolved over a century of manufacturing, Flexsteel is committed to craftsmanship, accountability, and leadership helping the company to grow and thrive. Design and construction go hand in hand to create comfortable, long-lasting furniture. Commitment to craft through the Blue Steel Spring, which has performed so consistently since its development, its design has not been changed much in 75 years.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields

Reviews
There are no reviews yet.