Limited Time Only: 10% Off All Accessories, Lighting, and Wall Art - Shop Now
Blythe Bed -Special Order
Fully upholstered bed with a draped fabric frame, a mix of straight and curved edges and tapered legs; available in multiple cover tiers and size options.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Description
Featuring a delicate combination of straight and curved edges, the Blythe Upholstered Bed is defined by a fully-draped fabric frame and subtly stylish tapered legs.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Size Options: | Yes |
|---|---|
| Queen | 77W X 92D X 60H |
| Cal King 77x92x60 | Yes |
| Available Covers: Tiers 1-12, L1-L2, COM | Yes |
| Queen | 66W X 88D X 58H |
| Queen 66x88x58 | Yes |
| Queen | 82W X 88D X 60H |
| King 82x88x60 | Yes |
Additional information
| Dimensions | 92 × 77 × 60 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Bed Size | Queen |
| Collection | Blythe |
| Features | Fabric |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
About Universal Furniture
For Universal Furniture, good design celebrates styling that has an enduring appeal. It is always on-trend but never fad-focused and flighty. Affordable design understands that family budgets define ideal price points for furniture and also require them to deliver real value at those price points. It doesn’t cheapen the product to meet the price, but seeks to meet all of the customer’s needs, within their budgetary limits. Smart design realizes that furniture must not only satisfy their senses, it has to meet practical needs in their everyday lives. It doesn’t compromise beauty for functionality; it functions beautifully. Styling that endures but remains fresh. Pricing that puts high-quality products within reach. Features that fit their furniture to the way your customers live today. Those are the essential elements of good, affordable, smart design – and the principles that guide their work at Universal Furniture.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields

Reviews
There are no reviews yet.