Limited Time Only: 20% Off All Accessories, Lighting, and Wall Art - Shop Now
Bellevue Drawer Chest
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Description
Elegant yet practical, the Bellevue drawer chest is a true heirloom, with everlasting utility in a graceful package. A stately silhouette in a rich whiskey brown finish, this piece will house all your odds and ends and bring some opulence to your organization. Each soft-close drawer brings ample space for any need, topped off with gleaming pewter ring pulls. Perched on a classic taper leg, the Bellevue dresser is enduring style in a functional, everyday package.
Product Details
| Collection | Bellevue |
|---|---|
| Style | Traditional |
| Carton Volume | 35.012 |
| Carton Weight | 233.000 lb |
| Product Weight | 212.3 lb |
Additional information
| Weight | 212.3 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 40 × 55 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Traditional |
| Collection | Bellevue |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
About Flexsteel
Built on beliefs and values that have evolved over a century of manufacturing, Flexsteel is committed to craftsmanship, accountability, and leadership helping the company to grow and thrive. Design and construction go hand in hand to create comfortable, long-lasting furniture. Commitment to craft through the Blue Steel Spring, which has performed so consistently since its development, its design has not been changed much in 75 years.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
Related products
Farmhouse Reimagined 5 Drawer Chest
Call for Pricing
Allyson Park 5 Drawer Chest
Call for Pricing

Reviews
There are no reviews yet.