Limited Time Only: 20% Off All Accessories, Lighting, and Wall Art - Shop Now
Ciao Bella Wardrobe
Romantic wardrobe in a hand-chiseled, aged creamy finish with two doors, two adjustable shelves, a clothing rod, and one drawer. Crafted of poplar/hardwood solids with maple and pine veneers.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Description
From the tip of its arched top to its delicately scalloped base, the Ciao Bella Wardrobe is all romance. In a dreamy creamy finish that is hand-chiseled to look beautifully aged, the wardrobe is packed with storage with two doors, two adjustable shelves, a clothing rod and one drawer. This casual yet elegant focal-point designer piece is crafted of Poplar and Hardwood Solids with Maple and Pine Veneers.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Drawer Weight Capacity | 60 lbs |
|---|---|
| Drawer Glide Location | Undermounted |
| Drawer Glide Material | Wood |
| Carton Height | 83.75 |
| Carton Length | 26.50 |
| Carton Weight | 277.20 |
| Carton Width | 48.50 |
| Depth | 22.50 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Dimensions | 35.25W x 18.5D x 5.5H |
| Drawer Handle Finish | Burnished Brass |
| Drawer Handle Material | Zinc Alloy |
| Height | 80.50 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Maple and Pine Veneers with Resin |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 1 |
| Number of Shelves | 2 |
| Style | Casual |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Width | 44.50 |
| Wood Distressing Type | Chiseling, rock, emulsion, spatter, water marks, cow tailing |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 220 |
| Image Role Data | {“5805_90013_94_room”:[“Room Image 1″],”5805_90013_94_room2”:[“Room Image 2″],”5805_90266_85_013_94_06_95_017_87_room”:[“Room Image 3″],”5805_90013_94_silo”:[“Silo Image 1”,”Silo – 3/4 Angle |
Additional information
| Weight | 220 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22.5 × 44.5 × 80.5 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Whites/Creams/Beiges |
| Style | Casual |
| Collection | Ciao Bella |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
Related products
Summer House I 2 Door 5 Drawer Dresser
Call for Pricing
Farmhouse Reimagined 8 Drawer Dresser
Call for Pricing
Magnolia Manor 7 Drawer Dresser
Call for Pricing

Reviews
There are no reviews yet.