Limited Time Only: 20% Off All Accessories, Lighting, and Wall Art - Shop Now
Big Sky Eight Drawer Dresser
Eight-drawer dresser in Vintage Natural, crafted of Pecky Hickory veneers and cedar with a solid-wood edged top. Self-closing drawers include removable felt liners and jewelry tray; cedar-lined bottoms protect contents.
With a clean, simple silhouette, the Big Sky Eight-Drawer Dresser exudes the authenticity of the open spaces of the American wilderness. Crafted of Pecky Hickory Veneers and Cedar with a solid-wood edged top, the dresser is finished in the warm Vintage Natural. The drawers are self-closing and the top left has a removable felt liner, while the top right has a removable liner and felt jewelry tray. Both bottom drawers are cedar-lined.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Eight self-closing drawersTop left drawer has a removable felt linerTop right drawer has a removable felt liner and removable felt jewelry trayBoth bottom drawers are cedar-linedFinish: Vintage Natural: a warm, rustic, organic finish over hickory veneers. | Yes |
|---|---|
| Levelers | Yes |
| 1st Row Left and Right Drawer Dimensions | 31W x 14.125D x 6.875H |
| 1st Row Left and Right Drawer Weight Capacity | 45 lbs |
| 2nd-4th Row Left and Right Drawer Dimensions | 31W x 14.125D x 5.875H |
| 2nd-4th Row Left and Right Drawer Weight Capacity | 45 lbs |
| Back Panel Description | Hand holes, sealed, stained |
| Carton Height | 44.50 |
| Carton Length | 24.00 |
| Carton Weight | 326.28 |
| Carton Width | 76.00 |
| Cedar Bottom Drawer | Yes |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 20.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Box Construction Method | English Dovetail |
| Drawer Handle Finish | Dark Brushed Bronze |
| Drawer Handle Material | Metal Alloy |
| Felt Lined Drawer Type | Removable Felt Drawer Bottom |
| Felt Lined Drawers | Yes |
| Height | 40.75 |
| Material Description | Pecky Hickory Veneers, Cedar and Solid-Wood Edged Top |
| Number of Drawers | 8 |
| Safety Stop | Yes |
| Sales Panel | HF-6700VINTAGENAT-SP |
| Soft/Self Closing Drawers | Yes |
| Style | Casual |
| Sub Type | Dressers |
| Top Coat Material | Nitrocellulose lacquer |
| Top Load Capacity | 100 lbs |
| Width | 72.00 |
| Wood Distressing Type | Worm holes, rasping, gauging, plane shock, hand plane, drawknife, wire brush and screw head |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 285.72 |
| Image Role Data | {“6700_90002_80_008_99_room”:[“Room Image 1″],”6700_90002_80_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6700_90002_80_straight_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Straight”],”6700_90002_80_top”:[“ |
| Weight | 285.72 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 72 × 40.75 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Big Sky |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields

Reviews
There are no reviews yet.