Limited Time Only: 20% Off All Accessories, Lighting, and Wall Art - Shop Now
Charleston Six-Drawer Dresser
Six-drawer dresser with bamboo-motif trim and self-closing guides in a White Heron finish. Removable felt liners (with jewelry tray) and cedar-lined bottom drawers.
Inspired by the tropical craftsmanship of the West Indies and the cane accents of the classic British and Dutch Colonial design periods, the Charleston Six-Drawer Dresser has bamboo-motif trim and six drawers with self-closing drawer guides. The wood chest is finished in White Heron, a softer interpretation of the classic Southern limestone white with a slightly brighter sheen, delivering an heirloom-quality finish. The top left drawer has a removable felt liner and jewelry tray, and the top right drawer has a removable felt liner. The drawer interiors are painted gray, and both bottom drawers are cedar lined. Accented by antique pewter-colored decorative bail pulls.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Six drawers with self-closing drawer guidesTop left drawer has a removable felt liner and jewelry trayTop right drawer has a removable felt linerBoth bottom drawers are cedar-linedDrawer interior is painted grayBamboo designed accentsFinish: White Heron: | Yes |
|---|---|
| Finish | White Heron: A softer interpretation of the classic southern limestone white with slightly brighter sheen. This heirloom inspired finish delivers the essence of family treasures passed throug |
| Levelers | Yes |
| Drawer Weight Capacity | 45 lbs |
| Back Panel Description | Hand holes, sealed, stained |
| Back Panel Material | MDF |
| Carton Height | 43.00 |
| Carton Length | 23.25 |
| Carton Weight | 286.00 |
| Carton Width | 68.00 |
| Cedar Bottom Drawer | Yes |
| Depth | 19.00 |
| Distressing | Yes |
| Drawer Dimensions | 26.375W x 13.5D x 7.75H |
| Dust Bottom | Yes |
| Felt Lined Drawer Type | Removable Felt Drawer Bottom |
| Felt Lined Drawers | Yes |
| Height | 38.50 |
| Jewelry or Silverware Storage | Yes |
| Material Description | Wood and Resin |
| Number of Drawers | 6 |
| Soft/Self Closing Drawers | Yes |
| Style | Traditional/Formal |
| Sub Type | Dressers |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Coat Material | Butyrate lacquer |
| Top Load Capacity | 100 lbs |
| Width | 63.00 |
| Weight | 250.36 |
| Image Role Data | {“6750_90101_005_06_room”:[“Room Image 1″],”6750_90101_06_sillo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6750_90101_06_straight_sillo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Straight”],”6750_90101_06_top”:[“T |
| Weight | 250.36 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 63 × 38.5 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Whites/Creams/Beiges |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Charleston |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields

Reviews
There are no reviews yet.