Limited Time Only: 20% Off All Accessories, Lighting, and Wall Art - Shop Now
Bedroom Ciao Bella Wardrobe
Romantic wardrobe in a hand-chiseled, aged creamy finish with two doors, two adjustable shelves, a clothing rod, and one drawer. Crafted of poplar/hardwood solids with maple and pine veneers.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Description
From the tip of its arched top to its delicately scalloped base, the Ciao Bella Wardrobe is all romance. In a dreamy creamy finish that is hand-chiseled to look beautifully aged, the wardrobe is packed with storage with two doors, two adjustable shelves, a clothing rod and one drawer. This casual yet elegant focal-point designer piece is crafted of Poplar and Hardwood Solids with Maple and Pine Veneers.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Two doorsTwo adjustable shelvesClothes rodOne drawerFinish:Distressed Finished: Chiseling, rock, emulsion, spatter, water marks, cow tailing | Yes |
|---|---|
| Finish | Distressing includes hand chiseling, emulsion, spatter, water marks and cow tailing. |
| Country Of Manufacturer | VNM |
| Number Of Drawers | 1 |
| Drawer Weight Capacity | 60 lbs |
| Drawer Glide Location | Undermounted |
| Drawer Glide Material | Wood |
| Number Of Shelves | 2 |
| Assembly Required | Yes |
| Assembly Type | Partial – Shelves |
Additional information
| Weight | 220 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22.5 × 44.5 × 80.5 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Whites/Creams/Beiges |
| Style | Casual |
| Collection | Ciao Bella |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
Category: Dressers
Tags: Cream, Dressers, Hooker Furniture, Whites/Creams/Beiges
Related products
Heartland 9 Drawer Dresser
Call for Pricing

Reviews
There are no reviews yet.