Limited Time Only: 20% Off All Accessories, Lighting, and Wall Art - Shop Now
Sonnet Eight-Drawer Dresser
Eight-drawer dresser crafted of white oak veneers in a transitional medium-wood finish. Eight drawers provide organized bedroom storage.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Description
A stylistically versatile dresser blending natural textures with a light-and-airy modern aesthetic, the Sonnet 8-Drawer Dresser is crafted of Quartered and Cathedral-Cut White Oak Veneers in a light earthen-toned finish. Chic satin-finished metal knobs accentuate the metal frame and the slender, tapered legs and X-stretcher. All drawers are self-closing, and the right top drawer has cream-colored removable felt-lined jewelry tray and a removable felt liner. The bottom two drawers are cedar-lined.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Eight self-closing drawersRight top drawer has cream-colored removable felt-lined jewelry tray and removable felt linerBottom two drawers are cedar linedMetal base, stretcher and tapered legsFinish: Wren: quartered and cathedral-cut white oak veneers in a | Yes |
|---|---|
| 1st Row Left and Right Drawer Dimensions | 30.75W x 13.375D x 4.75H |
| 1st Row Left and Right Drawer Weight Capacity | 35 lbs |
| 2nd-4th Row Left and Right Drawer Dimensions | 30.75W x 13.375D x 6.5H |
| 2nd-4th Row Left and Right Drawer Weight Capacity | 45 lbs |
| Back Panel Description | Hand holes, sealed, stained |
| Back Panel Material | MDF, plywood |
| Base, Feet or Leg Material 1 | Steel Tube |
| Carton Height | 47.75 |
| Carton Length | 22.75 |
| Carton Weight | 315.26 |
| Carton Width | 71.25 |
| Cedar Bottom Drawer | Yes |
| Clearance | 5.5 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 19.00 |
| Distance Between Legs – Front to Back | 16.875 |
| Distance Between Legs – Left to Right | 66 |
| Distressing | Yes |
| Drawer Box Construction Method | English Dovetail |
| Drawer Handle Material | Zinc Alloy |
| Drawers | Yes |
| Felt Lined Drawer Type | Removable Felt Jewelry Tray |
| Felt Lined Drawers | Yes |
| Height | 42.00 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | White Oak Veneers |
| Number of Drawers | 8 |
| Soft/Self Closing Drawers | Yes |
| Style | Transitional |
| Sub Type | Dressers |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Coat Material | Butyrate lacquer |
| Top Load Capacity | 100 lbs |
| Width | 68.00 |
| Wood Distressing Type | Wire brushing |
| Wood Distressing? | Yes |
| Wood Joinery Type | Dovetail, Dowell Joint, Tongue and Groove |
| Weight | 271.17 |
| Image Role Data | {“6072_90002_85_detail”:[“Detail Image 1″],”6072_90002_85_1617_005_room”:[“Room Image 1″],”6072_90866_85_90002_85_90216_85_90002_85_room2”:[“Room Image 2″],”6072_90002_85_silo”:[“Silo Image 1 |
Additional information
| Weight | 271.17 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 68 × 42 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Transitional |
| Collection | Sonnet |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
Related products
Magnolia Manor 7 Drawer Dresser
Call for Pricing
Modern Farmhouse 8 Drawer Dresser
Call for Pricing

Reviews
There are no reviews yet.