Limited Time Only: 20% Off All Accessories, Lighting, and Wall Art - Shop Now
Vineyard Row Four-Drawer Door Chest
50″ (127 cm) Bedroom Vineyard Row Four-Drawer Door Chest incorporating Pecky Hickory and White Oak Veneers with Cedar to enhance its visual appeal.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Description
Inspired by the organic beauty of California wine country, the Vineyard Row Four-Drawer Door chest is crafted of Pecky Hickory and White Oak Veneers with a simple but elegant design. Finished in the light and airy Sonoma, it has rustic hammered bar pulls and four self-closing drawers and one door with soft-close hinges and a magnetic catch. Behind the door is one self-closing drawer with a lock and two adjustable wood shelves.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Four self-closing drawersTop drawer with removable black felt linerBottom drawer is cedar linedOne door has soft close hinges and magnetic catchOne self-closing drawer with lock behind doorTwo adjustable wood shelves behind doorFinish: Sonoma: a light and | Yes |
|---|---|
| Drawer Weight Capacity | 35 lbs |
| 1st Row Left Drawer Dimensions | 20.125W x 13.5D x 6.75H |
| 1st Row Right Drawer Dimensions | 18.125W x 13.5D x 5.75H |
| 1st Row Shelf Opening | 23.25W x 13.5D x 11.75H |
| 2nd Row Left Drawer Dimensions | 20.125W x 13.5D x 8.75H |
| 2nd Row Shelf Opening | 23.25W x 13.5D x 11.25H |
| Back Panel Material | MDF |
| Base Panel Opening | 23.25W x 17D x 11H |
| Carton Height | 60.25 |
| Carton Length | 23.50 |
| Carton Weight | 236.00 |
| Carton Width | 54.00 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 19.00 |
| Distance Between Legs – Front to Back | 15 |
| Distance Between Legs – Left to Right | 45 |
| Distressing | Yes |
| Height | 54.25 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Pecky Hickory and White Oak Veneers with Cedar |
| Number of Drawers | 5 |
| Number of Shelves | 2 |
| Safety Stop | Yes |
| Shelf Weight Capacity | 50 lbs |
| Style | Casual |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Coat Material | Nitrocellulose lacquer |
| Width | 50.00 |
| Wood Distressing Type | Rasping, sandblasting |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 214 |
| Image Role Data | {“6952_90010_80_room”:[“Room Image 1″],”6952_90010_80_room2”:[“Room Image 2″],”6952_90866_80_90010_80_90016_80_room”:[“Room Image 3″],”6952_90010_80_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”] |
Additional information
| Weight | 214 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 50 × 54.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Vineyard Row |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
Related products
Allyson Park 8 Drawer Dresser
Call for Pricing
Farmhouse Reimagined 8 Drawer Dresser
Call for Pricing
Heartland 9 Drawer Dresser
Call for Pricing

Reviews
There are no reviews yet.