Limited Time Only: 20% Off All Accessories, Lighting, and Wall Art - Shop Now
Archivist Three-Drawer Nightstand
Traditional 3-drawer nightstand in pecky pecan veneers with a rustic pecan finish, bronze ring pulls, and shaped block feet. Includes cord management and a touch-dimmer feature for bedside convenience.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Description
With a world-traveled pedigree, the Archivist Three-Drawer Nightstand embraces both grand opulence and beloved, comfortable and simple forms. Accented by bronze-colored ring pulls and shaped block feet, the nightstand is crafted with Pecky Pecan Veneers with a soft casual pecan-colored finish with a rustic feel. Three drawers with a cord clip for electronics and a touch-dimmer touch.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Three drawersCord clipTouch dimmer switchFinish: A soft casual finish over Pecky Pecan gives a rustic, character-filled and authentic look.Hardware: Antique-inspired hardware including kick plates, tear-drop-shaped pendants and ring pulls with back-plates | Yes |
|---|---|
| Drawer Glide Location | Side mounted |
| Drawer Glide Material | Metal |
| Carton Height | 34.00 |
| Carton Length | 21.75 |
| Carton Weight | 127.87 |
| Carton Width | 35.25 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 18.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Handle Finish | Time-Worn Bronze |
| Drawer Handle Material | Metal |
| Full Extension Drawers | Yes |
| Height | 30.00 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Pecky Pecan Veneers and Felt |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 3 |
| Style | Traditional/Formal |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 150 lbs |
| Width | 32.00 |
| Wood Distressing Type | Rasping, chiseling, chain, cow-tailing |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 105.82 |
| Image Role Data | {“5447_90016_drawer”:[“Detail Image 1″],”5447_90016_room”:[“Room Image 1″],”5447_90016_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”5447_90016_top”:[“Top Silo Image 1”]} |
Additional information
| Weight | 105.82 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 32 × 30 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Archivist |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
Related products
Farmhouse Reimagined 1 Drawer Night Stand
Call for Pricing
Magnolia Manor 2 Drawer Night Stand
Call for Pricing
Heartland 1 Drawer Night Stand w/ Charging Station
Call for Pricing

Reviews
There are no reviews yet.