Limited Time Only: 20% Off All Accessories, Lighting, and Wall Art - Shop Now
Archives Three-Drawer Nightstand
Three-drawer nightstand in Classic Walnut with an integrated charging station and a cedar-lined bottom drawer, finished with satin brass hardware.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Description
The Archives Three-Drawer Nightstand combines storage with sophisticated design. Crafted with figured walnut veneers and a Classic Walnut finish, this nightstand features three drawers, with an integrated charging station for modern convenience. The cedar-lined bottom drawer offers extra protection for your belongings, while the satin brass hardware adds a touch of luxury.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Three drawersOak veneer drawer bottoms on top two drawersCedar-lined bottom drawerIntegrated charging stationFinish: The high clarity Classic Walnut finish over figured quartered walnut veneers adds richness and depth.Hardware: Custom knob hardware in Sat | Yes |
|---|---|
| Drawer Weight Capacity | 35 lbs |
| 1st Row Drawer Dimensions | 28.25W x 13.25D x 3.625H |
| 2nd Row Drawer Dimensions | 28.25W x 13.25D x 5H |
| 3rd Row Drawer Dimensions | 28.25W x 13.25D x 6.5H |
| Back Panel Description | Sealed, stained, hand holes |
| Back Panel Material | MDF |
| Carton Height | 36.50 |
| Carton Length | 24.13 |
| Carton Weight | 165.00 |
| Carton Width | 40.25 |
| Cedar Bottom Drawer | Yes |
| Clearance | 4.75 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 20.00 |
| Distance Between Legs – Front to Back | 14.5 |
| Distance Between Legs – Left to Right | 30.75 |
| Distressing | Yes |
| Drawers | Yes |
| Feature Filter | USB Port |
| Height | 30.00 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Figured Walnut Veneer and Oak Veneer |
| Number of Drawers | 3 |
| Safety Stop | Yes |
| Style | Traditional/Formal |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Coat Material | Nitrocellulose lacquer |
| Top Load Capacity | 75 lbs |
| Width | 36.00 |
| Wood Distressing Type | Chiseling, rasping, sandblasting, wormholes |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 143 |
| Image Role Data | {“6123_90266_89_90217_89_90010_89_room”:[“Room Image 1″],”6123_90217_89_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6123_90217_89_silo1″:[“Silo Image 2″,”Silo – 3/4 Angle 2”],”6123_90217_89_ |
Additional information
| Weight | 143 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 36 × 30 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Archives |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
Related products
Farmhouse Reimagined 1 Drawer Night Stand
Call for Pricing
Allyson Park Night Stand w/ Charging Station
Call for Pricing
Farmhouse Reimagined 3 Drawer Night Stand w/ Charging Station
Call for Pricing
Modern Farmhouse 3 Drawer Night Stand
Call for Pricing

Reviews
There are no reviews yet.