Limited Time Only: 20% Off All Accessories, Lighting, and Wall Art - Shop Now
Archives Two-Door Nightstand
Two-door nightstand in a Mottled Amber faux-tortoise finish with woven cane fronts, plus an adjustable shelf, pull-out tray, and gallery rail.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Description
The Archives Two-Door Nightstand is a unique addition to any bedroom. Featuring a Mottled Amber faux-tortoise shell finish and woven cane door fronts, this nightstand combines texture and style. Inside, an adjustable shelf provides versatile storage, while a pull-out tray and gallery rail on top add functionality to this chic, medium wood piece.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Back Panel Description | Sealed, stained, hand holes |
|---|---|
| Back Panel Material | MDF |
| Base Panel Opening | 20W x 15D x 10.25H |
| Carton Height | 36.50 |
| Carton Length | 22.25 |
| Carton Weight | 86.00 |
| Carton Width | 26.25 |
| Clearance | 5.375 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 18.00 |
| Distance Between Legs – Front to Back | 14.25 |
| Distance Between Legs – Left to Right | 18 |
| Door Count | 2 |
| Height | 31.00 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Birch Veneers and Cane |
| Number of Shelves | 1 |
| Shelf Opening | 20W x 12.5D x 9.75H |
| Style | Traditional/Formal |
| Top Load Capacity | 75 lbs |
| Width | 22.00 |
| Wood Shelf Dimensions | 20W x 12.5D x .75TH |
| Weight | 64 |
| Image Role Data | {“6123_90966_89_90117_80_90202_89_room”:[“Room Image 1″],”6123_90117_80_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6123_90117_80_open_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Open 3/4 Angle”],”6123_90 |
Additional information
| Weight | 64 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 22 × 31 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Archives |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
Related products
Heartland 2 Drawer Night Stand w/ Charging Station
Call for Pricing
Farmhouse Reimagined 3 Drawer Night Stand w/ Charging Station
Call for Pricing
Heartland 1 Drawer Night Stand w/ Charging Station
Call for Pricing

Reviews
There are no reviews yet.