Limited Time Only: 20% Off All Accessories, Lighting, and Wall Art - Shop Now
Archives Two-Drawer Nightstand
Two-drawer nightstand in Classic Walnut over figured quartered walnut, with an open center shelf for bedside essentials. Satin brass knobs provide a refined finish.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Description
The Archives Two-Drawer Nightstand offers both style and functionality, perfect for bedside storage. Crafted with figured quartered walnut veneers and a Classic Walnut finish, it features two spacious drawers and an open storage space between them. Satin brass custom knob hardware adds a touch of luxury, making this nightstand a sophisticated addition to any bedroom.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Two drawersOak veneer drawer bottomsOpen storage space between drawersFinish: The high clarity Classic Walnut finish over figured quartered walnut veneers adds richness and depth.Hardware: Custom knob hardware in Satin Brass finishDistressed Finished: Chi | Yes |
|---|---|
| Drawer Weight Capacity | 40 lbs |
| 1st Row Drawer Dimensions | 22.75W x 13.25D x 3H |
| 2nd Row Drawer Dimensions | 22.75W x 13.25D x 4.75H |
| Back Panel Description | Sealed, stained, hand holes |
| Back Panel Material | MDF |
| Carton Height | 35.50 |
| Carton Length | 23.25 |
| Carton Weight | 99.00 |
| Carton Width | 32.25 |
| Clearance | 5.25 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 19.00 |
| Distressing | Yes |
| Drawers | Yes |
| Height | 30.00 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Figured Quartered Walnut Veneer with Oak Veneer |
| Number of Drawers | 2 |
| Shelf Opening | 24.25W x 15.375 x 10.625H |
| Style | Traditional/Formal |
| Top Coat Material | Nitrocellulose lacquer |
| Top Load Capacity | 75 lbs |
| Width | 28.00 |
| Wood Distressing Type | Chiseling, rasping, sandblasting, wormholes |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 77 |
| Image Role Data | {“6123_90266_89_90115_89_room”:[“Room Image 1″],”6123_90115_89_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6123_90115_89_silo1″:[“Silo Image 2″,”Silo – 3/4 Angle 2″],”6123_90115_89_top”:[“To |
Additional information
| Weight | 77 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 28 × 30 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Archives |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
Related products
Heartland 2 Drawer Night Stand w/ Charging Station
Call for Pricing
Heartland 1 Drawer Night Stand w/ Charging Station
Call for Pricing

Reviews
There are no reviews yet.