Limited Time Only: 20% Off All Accessories, Lighting, and Wall Art - Shop Now
Boheme Bastogne Three-Drawer Nightstand
Three-drawer nightstand in Antique Milk Paint with a felt-lined top drawer and cedar-lined bottom drawer. Built-in power includes a 3-plug outlet, live USB port, touch dimmer switches and an under-mounted light.
With organic beauty and a softly shaped silhouette, the Bastogne Nightstand is finished in the sophisticated Antique Milk Paint, a light brown finish with nearly opaque antique milk paint overcoat offering a brush-painted effect. With three drawers and a drop-in felt liner in the top drawer, the bottom drawer is cedar-lined. Features a handy 3-plug outlet and one live USB port, along with a three-intensity touch switch on each side and a light underneath.
Features
| Power | Yes |
|---|
Product Details
| Three drawersDrop-in felt liner in top drawerCedar-lined bottom drawerCord clip on back for wire managementPower supplyThree-intensity touch switch on each sideOne light underneathFinish: Antique Milk Paint finish: Light brown finish with nearly opaque an | Yes |
|---|---|
| Finish | Antique Milk Paint finish: Light brown finish with nearly opaque antique milk paint with brush painted effect with white hang up and heavy distressing on the top and lighter distressing on th |
| Drawer Glide Location | Undermounted |
| Drawer Glide Material | Wood |
| 1st Row Drawer Dimensions | 26.75W x 9.75D x 5.25H |
| 1st Row Drawer Weight Capacity | 25 lbs |
| 2nd and 3rd Row Drawer Dimensions | 26.75W x 10.75D x 5.25H |
| 2nd and 3rd Row Drawer Weight Capacity | 25 lbs |
| Bulb Type | Incandescent Bulb |
| Carton Height | 33.50 |
| Carton Length | 21.50 |
| Carton Weight | 108.80 |
| Carton Width | 38.25 |
| Charging USB Port Count | 1 |
| Charging USB Ports? | Yes |
| Depth | 18.50 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Handle Material | Zinc Alloy |
| Height | 30.00 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | White Oak and Cedar Veneers and Resin |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 3 |
| Outlet Count | 3 |
| Power Supply Type | Three Plug Outlet Power Supply with Powered USB Port |
| Style | Traditional/Formal |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 120 lbs |
| USB Port Count | 1 |
| USB Ports? | Yes |
| Voltage | 120 volts |
| Wattage | 7.5 watts |
| Width | 34.75 |
| Wood Distressing Type | Rasping, chopping, wormholes, gouging |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 73.5 |
| Image Role Data | {“5750_90016_MWD_detail”:[“Detail Image 1″],”5750_90016_MWD_room”:[“Room Image 1″],”5750_90266_016_019_MWD_017_BLU3_room”:[“Room Image 2″],”5750_90266_016_MWD_017_BLU3_room”:[“Room Image 3”], |
| Weight | 73.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18.5 × 34.75 × 30 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Boheme |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields

Reviews
There are no reviews yet.