Limited Time Only: 20% Off All Accessories, Lighting, and Wall Art - Shop Now
Castella Three Drawer Nightstand
Three-drawer nightstand in an Antique Slate patina with acanthus and column details, featuring a cedar-lined bottom drawer, rear receptacle with USB, and an ambient under-light.
Castella Three Drawer Nightstand brings together classic style elements and a refined rustic finish in an impassioned marriage of casual opulence. Exuberant design motifs such as an acanthus leaf molding around the base, column motifs on the edge of the case and ornate bun feet infuse the piece with emotion. The Antique Slate finish in beautiful patinas has a luminous and fresh appeal. The three drawers include a cedar-lined bottom drawer. On the back is a convenient receptacle and USB port for use with electronic devices, and a light that illuminates from the bottom of the nightstand offers ambience.
Features
| Power | Yes |
|---|
Product Details
| Three drawersTop drawer has a removable felt linerBottom drawer is cedar-linedPower supplyLight underneath with three-intensity touch switchFinish: Antique Slate: a mid-tone brown finish with a beautiful patina.Hardware: Antique Silver Finish Knob and Bai | Yes |
|---|---|
| Levelers | Yes |
| Drawer Weight Capacity | 30 lbs |
| Drawer Glide Location | Undermounted |
| Drawer Glide Material | Wood |
| Carton Height | 31.75 |
| Carton Length | 24.25 |
| Carton Weight | 157.00 |
| Carton Width | 38.00 |
| Charging USB Port Count | 1 |
| Charging USB Ports? | Yes |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 20.25 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Dimensions | 24.25W x 13.5D x 5.75H |
| Drawer Handle Finish | Antique Silver |
| Drawer Handle Material | Metal |
| Height | 32.25 |
| Material Description | Pecan, Quartered Walnut, Quartered Black Walnut, Quartered Ash and Maple Veneers, Cedar Drawer Bottom, Resin, Light, Outlet and Felt Panel |
| Number of Drawers | 3 |
| Outlet Count | 3 |
| Power Supply Type | Three Plug Outlet Power Supply with Powered USB Port |
| Style | Traditional/Formal |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 100 lbs |
| USB Port Count | 1 |
| USB Ports? | Yes |
| Width | 34.50 |
| Wood Distressing Type | Sandblasting, drawknife, wormholes, stoning |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 132.28 |
| Image Role Data | {“5878_90016_80_detail”:[“Detail Image 1″],”5878_90566_016_002_008_80_room”:[“Room Image 1″],”5878_90016_80_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”5878_90016_80_top”:[“Top Silo Image 1”] |
| Weight | 132.28 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20.25 × 34.5 × 32.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Castella |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields

Reviews
There are no reviews yet.