Limited Time Only: 20% Off All Accessories, Lighting, and Wall Art - Shop Now
Surfrider Three-Drawer Nightstand
Pecan-veneer nightstand in a light Driftwood finish with three self-closing drawers and a removable felt-lined top drawer. Built-in power, phone clip, and a three-intensity under-light add bedside convenience.
Inspired by the rugged, earthy and picturesque Malibu landscape, the Surfrider Three-Drawer Nightstand offers a simple yet stylish silhouette crafted of Pecan Veneers and finished in the light natural Driftwood finish. Featuring three self-closing drawers, the top drawer has a removable felt liner, and there’s a power supply, phone clip and a light underneath the nightstand with three-intensity touch switch activation. Accented by nickel-colored bronze rings and knob pulls.
Features
| Power | Yes |
|---|
Product Details
| Three self-closing drawersTop drawer has removable felt linerBottom drawer is cedar-linedPower supplyLight underneath with three-intensity touch switchPhone clipFinish: Driftwood: a light, natural finishHardware: Silver colored ring and knob pullsDistress | Yes |
|---|---|
| Levelers | Yes |
| Drawer Glide Location | Undermounted |
| Drawer Glide Material | Metal |
| 1st Row Drawer Dimensions | 24.75W x 11.5D x 3H |
| 1st Row Drawer Weight Capacity | 15 lbs |
| 2nd Row Drawer Dimensions | 24.75W x 11.5D x 6.5H |
| 2nd Row Drawer Weight Capacity | 30 lbs |
| 3rd Row Drawer Dimensions | 24.75W x 11.5D x 5H |
| Carton Height | 33.50 |
| Carton Length | 21.00 |
| Carton Weight | 141.00 |
| Carton Width | 35.50 |
| Charging USB Port Count | 1 |
| Charging USB Ports? | Yes |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 17.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Handle Finish | Silver |
| Drawer Handle Material | Metal Alloy |
| Full Extension Drawers | Yes |
| Height | 30.25 |
| Material Description | Pecan Veneers, Resin, Cedar, Felt Panel, Outlet, Light, Self-closing Undermount Drawer Guides, Solid-Wood Edge Top |
| Number of Drawers | 3 |
| Outlet Count | 3 |
| Power Supply Type | Three Plug Outlet Power Supply with Powered USB Port |
| Style | Casual |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 80 lbs |
| USB Port Count | 1 |
| USB Ports? | Yes |
| Width | 32.00 |
| Wood Distressing Type | Sandblasting, bleaching, drawknife, wormholes, rasping, chiseling |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 122 |
| Image Role Data | {“6015_90266_013_016_52002_80_room”:[“Room Image 1″],”6015_90366_016_80_017_02_room”:[“Room Image 2″],”6015_90016_80_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6015_90016_80_top”:[“Top Silo |
| Weight | 122 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17 × 32 × 30.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Surfrider |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields

Reviews
There are no reviews yet.