Limited Time Only: 20% Off All Accessories, Lighting, and Wall Art - Shop Now
Westwood Two-Drawer Nightstand
Two-drawer nightstand with an open metal frame in a plated Radiance finish and open space between drawers for extra storage. Quartered oak veneers in a Polished Limestone finish deliver a clean, modern bedside look.
The Westwood Two-Drawer Nightstand offers understated luxury with practical features. Its two drawers with oak veneer bottoms and open space between drawers for extra storage are complemented by an open metal frame with plated Radiance hardware. The Polished Limestone finish on quartered oak veneers adds a modern, elegant touch, making this nightstand perfect for contemporary bedrooms. Its clean lines and subtle design make it a versatile addition to any space.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Two drawersOak veneer drawer bottomsOpen metal frameOpen space between drawers for added storageFinish: Polished Limestone finish on quartered oak veneers. Metal frame in plated Radiance finish.Hardware: Custom knob hardware and metal frame in plated Radi | Yes |
|---|---|
| 1st Row Drawer Dimensions | 22.5W x 11.5D x 3.25H |
| 1st Row Drawer Weight Capacity | 35 lbs |
| 2nd Row Drawer Dimensions | 22.5W x 11.5D x 5.25H |
| 2nd Row Drawer Weight Capacity | 35 lbs |
| Back Panel Description | Sealed, stained |
| Back Panel Material | MDF |
| Carton Height | 35.50 |
| Carton Length | 23.50 |
| Carton Weight | 58.86 |
| Carton Width | 30.50 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 18.00 |
| Distance Between Legs – Front to Back | 14 |
| Distance Between Legs – Left to Right | 25.5 |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Box Construction Method | English Dovetail |
| Drawer Handle Material | Zinc Alloy |
| Drawers | Yes |
| Height | 30.25 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Oak Veneers and Metal |
| Number of Drawers | 2 |
| Style | Modern/Contemporary |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Coat Material | Butyrate lacquer |
| Top Load Capacity | 50 lbs |
| Width | 27.25 |
| Weight | 50.03 |
| Image Role Data | {“6133_90116_80_detail”:[“Detail Image 1″],”6133_90166_95_90116_80_50001_80_room”:[“Room Image 1″],”6133_90166_95_90116_80_50001_80_room2”:[“Room Image 2”],”6133_9090966_80_116_80_202_80_room |
| Weight | 50.03 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 27.25 × 30.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Westwood |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields

Reviews
There are no reviews yet.