Limited Time Only: 10% Off All Accessories, Lighting, and Wall Art - Shop Now
Bedroom Cascade Three-Drawer Nightstand
Oak-veneer nightstand with reeded drawer fronts and a dry-brushed Terrain finish on slender metal legs with an X-stretcher. Three self-closing drawers include a USB outlet and cord clip for bedside charging.
Svelte and sophisticated in a serene soft finish on Oak Veneers with tactile reeded drawer fronts, the Cascade Nightstand with 3 self-closing drawers is a stylish statement piece brimming with storage and function. The Terrain finish on oak veneers is dry-brushed for a casual appeal, and accented by champagne-colored bar pull hardware and slender metal legs joined by an X-stretcher. Functional features include a USB Outlet and cord clip.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Three self-closing drawers with reeded frontsUSB outletCord clipChampagne colored metal baseFinish: Terrain: a soft, taupe finishHardware: Champagne colored bar pull hardwareDistressed Finished: Dry brushing | Yes |
|---|---|
| Finish | Terrain: a soft, taupe finish |
| Country Of Manufacturer | VNM |
| Number Of Drawers | 3 |
| Drawer Weight Capacity | 15 lbs |
| Drawer Glide Location | Undermounted |
| Drawer Glide Material | Metal |
| Assembly Required | No |
| Assembly Type | None |
| Weight | 92 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 26 × 28 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Beige |
| Style | Transitional |
| Collection | Cascade |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields

Reviews
There are no reviews yet.