Limited Time Only: 20% Off All Accessories, Lighting, and Wall Art - Shop Now
Ciao Bella Telephone Table
Compact 3-drawer telephone table in a layered, distressed black finish with poplar/maple construction. Includes a USB electrical outlet and back cord clip for convenient bedside or chairside charging.
Perfect for adding vintage charm beside your bed, family room chairs or even in a kitchen or hallway, the 3-drawer Ciao Bella Telephone Table gives a style punch to even small spaces, at only 20 inches wide. Crafted of Poplar and Hardwood Solids with Maple Veneer, the table is finished in a exquisite soft black with multi-layering to appear it is aged gracefully through the decades. Features include a USB electrical outlet and cord clip on the back.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Levelers | Yes |
|---|---|
| Drawer Weight Capacity | 15 lbs |
| Drawer Glide Location | Undermounted |
| Drawer Glide Material | Wood |
| Carton Height | 32.75 |
| Carton Length | 24.00 |
| Carton Weight | 93.50 |
| Carton Width | 24.00 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 21.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Dimensions | 14.75W x 13.5D x 4.25H |
| Drawer Handle Material | Zinc alloy |
| Height | 29.00 |
| Material Description | Maple Veneers and Solid-Wood Edge Top |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 3 |
| Style | Casual |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 60 lbs |
| Width | 20.00 |
| Wood Distressing Type | Wormholes, rasping. multi-layer rub-through, emulsion |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 77 |
| Image Role Data | {“5805_90115_99_detail”:[“Detail Image 1″],”5805_90115_99_room”:[“Room Image 1″],”5805_90866_019_115_99_room”:[“Room Image 2″],”5805_90115_99_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”5805_ |
| Weight | 77 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21 × 20 × 29 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Black |
| Detail Color | Blacks |
| Style | Casual |
| Collection | Ciao Bella |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields

Reviews
There are no reviews yet.