Limited Time Only: 20% Off All Accessories, Lighting, and Wall Art - Shop Now
Miramar Aventura San Marcos Stone Top Nightstand
Two-drawer nightstand with a Bluestone top and rustic White Oak/Pine Knotty Oak veneers in a smoky Arabica finish. Includes self-closing drawers, an electrical outlet and a touch lamp dimmer.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Description
Exuding a global vibe, the Aventura San Marcos Nightstand has a rich rustic Smoky Arabica finish over tactile White Oak and Pine Knotty Oak Veneers, accented by a Bluestone top. Featuring two drawers with self-closing drawer guides, one electrical outlet and a touch dimmer switch for your lamp.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Drawer Glide Location | Undermounted |
|---|---|
| Drawer Glide Material | Metal |
| 1st Row Drawer Dimensions | 27.375W x 15.25D x 5.625H |
| 1st Row Drawer Weight Capacity | 40 lbs |
| 2nd Row Drawer Dimensions | 27.375W x 15.25D x 6.25H |
| 2nd Row Drawer Weight Capacity | 45 lbs |
| Carton Height | 29.50 |
| Carton Length | 21.50 |
| Carton Weight | 129.80 |
| Carton Width | 35.50 |
| Depth | 18.75 |
| Distressing | No |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Full Extension Drawers | Yes |
| Height | 25.25 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | White Oak and Pine Knotty Oak Veneer |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 2 |
| Style | Transitional |
| Top Load Capacity | 80 lbs |
| Width | 32.00 |
| Wood Distressing? | No |
| Weight | 110 |
| Image Role Data | {“6202_90015_DKW_detail”:[“Detail Image 1″],”6202_90015_DKW_room”:[“Room Image 1″],”6202_90666_015_115_DKW_room”:[“Room Image 2″],”6202_90866_015_002_006_DKW_room”:[“Room Image 3”],”6202_9001 |
Additional information
| Weight | 110 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18.75 × 32 × 25.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Transitional |
| Collection | Miramar Aventura |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
Related products
Farmhouse Reimagined 1 Drawer Night Stand
Call for Pricing
Magnolia Manor 2 Drawer Night Stand
Call for Pricing
Farmhouse Reimagined 3 Drawer Night Stand w/ Charging Station
Call for Pricing
Heartland 1 Drawer Night Stand w/ Charging Station
Call for Pricing

Reviews
There are no reviews yet.