Limited Time Only: 20% Off All Accessories, Lighting, and Wall Art - Shop Now
Retreat Pole Rattan Nightstand
34″ (86.4 cm) Bedroom Retreat Pole Rattan Nightstand incorporating Oak and Maple Veneers with Rope and Resin to enhance its visual appeal.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Description
Inspired by tropical getaways, the Retreat Pole Rattan Nightstand is a blend of natural materials in a laid-back, versatile design. Crafted of Oak and Maple Veneers with Rope accents, the nightstand is finished in the sand-colored Dune, transparent by design to reveal the unique grain patterns in the wood veneer. Featuring three self-closing drawers, the nightstand is accented by soft pewter-colored round knobs.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Levelers | Yes |
|---|---|
| Drawer Weight Capacity | 65 lbs |
| Alternate Finish Items | 6950-90216-99 |
| Carton Height | 37.25 |
| Carton Length | 22.00 |
| Carton Weight | 137.00 |
| Carton Width | 38.00 |
| Clearance | 3.375 |
| Depth | 18.00 |
| Distance Between Legs – Front to Back | 14.375 |
| Distance Between Legs – Left to Right | 30.375 |
| Distressing | Yes |
| Drawer Dimensions | 29W x 11.5D x 5.875H |
| Drawer Handle Finish | Soft Pewter |
| Height | 32.00 |
| Material Description | Oak and Maple Veneers with Rope and Resin |
| Number of Drawers | 3 |
| Sales Panel | HF-6950-DUNE-SP |
| Soft/Self Closing Drawers | Yes |
| Style | Casual |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Coat Material | Butyrate lacquer |
| Top Dimensions | 30.5W x 14.5W |
| Width | 34.00 |
| Weight | 112 |
| Image Role Data | {“6950_90216_80_detail”:[“Detail Image 1″],”6950_90466_202_005_216_210_119_80_room”:[“Room Image 1″],”6950_90466_005_202_119_216_80_room”:[“Room Image 2”],”6950_90466_005_202_119_216_80_room2 |
Additional information
| Weight | 112 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 34 × 32 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Retreat |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
Related products
Allyson Park Night Stand w/ Charging Station
Call for Pricing
Farmhouse Reimagined 3 Drawer Night Stand w/ Charging Station
Call for Pricing
Modern Farmhouse 3 Drawer Night Stand
Call for Pricing

Reviews
There are no reviews yet.