Limited Time Only: 10% Off All Accessories, Lighting, and Wall Art - Shop Now
Bedroom Rhapsody Three Drawer Nightstand
Traditional three-drawer nightstand in a walnut-colored rustic finish with carved details and bun feet. Includes a cedar-lined bottom drawer, rear receptacle for electronics, and an under-mounted light.
The Rhapsody Three Drawer Nightstand brings together classic style elements and a relaxed, rustic finish in an impassioned marriage of casual opulence. Exuberant design motifs such as an acanthus leaf molding around the base, column motifs on the edge of the case and ornate bun feet infuse the piece with emotion. The walnut-colored finish is inspired by the rustic nature of reclaimed woods in beautiful patinas. The three drawers include a cedar-lined bottom drawer. On the back is a convenient receptacle for use with electronic devices, and a light that illuminates from the bottom of the nightstand offers ambience.
Features
| Power | Yes |
|---|
Product Details
| Three drawersPower supplyCedar-lined bottom drawerLight underneathFinish: Walnut Colored Rustic FinishDistressed Finished: Rasping, wormholes, cow-tailing, hand planking | Yes |
|---|---|
| Finish | Walnut Colored Rustic Finish |
| Country Of Manufacturer | VNM |
| Number Of Drawers | 3 |
| Drawer Weight Capacity | 30 lbs |
| Drawer Glide Location | Undermounted |
| Drawer Glide Material | Wood |
| Assembly Required | Yes |
| Assembly Type | Partial – Bun Feet |
| Weight | 132.28 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20.25 × 34.5 × 32.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Brown |
| Style | Traditional |
| Collection | Rhapsody |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields

Reviews
There are no reviews yet.