Limited Time Only: 20% Off All Accessories, Lighting, and Wall Art - Shop Now
Vineyard Row Demilune Nightstand
38 1/4″ (97.2 cm) Bedroom Vineyard Row Demilune Nightstand incorporating Pecky Hickory Veneers with Resin to enhance its visual appeal.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Description
Designed in a half-circle shape inspired by a wine barrel, the Vineyard Row Demilune Nightstand is crafted of Pecky Hickory Veneers finished in the light and airy Sonoma and accented by rustic hammered metal and interlocking pulls. The two doors have soft-close hinges and magnetic door catches. Two adjustable wood shelves.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Two doors have soft close hinges and magnetic door catchesTwo adjustable wood shelvesHalf circle shapeWine barrel designRustic, hammered metal accentsFinish: Sonoma: a light and airy vibe, reminiscent of the crisp white wines of the Sonoma region.Hardware | Yes |
|---|---|
| 1st Row Shelf Opening | 29.125W x 9D x 10.125H |
| 2nd Row Shelf Opening | 29.125W x 9D x 6.25H |
| Base Panel Opening | 27.375 x 15.625D x 10.125H |
| Carton Height | 47.25 |
| Carton Length | 23.25 |
| Carton Weight | 176.00 |
| Carton Width | 42.25 |
| Depth | 19.25 |
| Distressing | Yes |
| Height | 32.00 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Pecky Hickory Veneers with Resin |
| Number of Shelves | 2 |
| Shelf Weight Capacity | 50 lbs |
| Style | Casual |
| Top Coat Material | Nitrocellulose lacquer |
| Top Load Capacity | 100 lbs |
| Width | 38.25 |
| Wood Distressing Type | Rasping, sandblasting |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 154 |
| Image Role Data | {“6952_90115_80_room”:[“Room Image 1″],”6952_90115_80_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6952_90115_80_open_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Open 3/4 Angle”],”6952_90115_80_top”:[“Top |
Additional information
| Weight | 154 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19.25 × 38.25 × 32 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Vineyard Row |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
Related products
Magnolia Manor 2 Drawer Night Stand
Call for Pricing
Allyson Park Night Stand w/ Charging Station
Call for Pricing
Modern Farmhouse 3 Drawer Night Stand
Call for Pricing

Reviews
There are no reviews yet.