Limited Time Only: 20% Off All Accessories, Lighting, and Wall Art - Shop Now
Retreat Stool
19 3/4″ (50.2 cm) Casual Dining Retreat Stool, crafted with attention to detail and elevated through Wood design elements.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Description
Industrial, chic and Zen, the two-tone Retreat Stool combines a light wood seat with a black metal base, stretchers and footrest. The scooped seat is crafted of wood finished in the sand-colored Dune, transparent by design to reveal the unique grain pattern of the wood veneer.
Product Details
| Alternate Finish Items | 6950-50008-99 |
|---|---|
| Carton Height | 29.25 |
| Carton Length | 21.25 |
| Carton Weight | 43.12 |
| Carton Width | 24.00 |
| Depth | 16.50 |
| Distance Between Legs – Front to Back | 13.875 |
| Distance Between Legs – Left to Right | 19.25 |
| Distressing | Yes |
| Height | 25.00 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Wood and Metal |
| Material Filter | Wood |
| Motion Type | Stationary |
| Sales Panel | HF-6950-DUNE-SP |
| Seat Depth | 13.875 |
| Seat Height | 24.5 |
| Seat Width | 14.625 |
| Style | Casual |
| Weight Capacity | 250 lbs |
| Width | 19.75 |
| Weight | 25.08 |
| Image Role Data | {“6950_50008_80_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6950_50008_80_back_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Back 3/4 Angle”],”6950_50008_80_straight_silo”:[“Silo Image 3″,”Silo – Straight”] |
Additional information
| Weight | 25.08 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16.5 × 19.75 × 25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Black |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Retreat |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
Related products
Double Bridge Splat Back Counter Chair (RTA)
Call for Pricing
Heartland Uph Console Stool
Call for Pricing
Double Bridge Upholstered Counter Chair (RTA)
Call for Pricing
Allyson Park Console Stool
Call for Pricing

Reviews
There are no reviews yet.