Limited Time Only: 20% Off All Accessories, Lighting, and Wall Art - Shop Now
Retreat Stool
19 3/4″ (50.2 cm) A refined piece inspired by Wood design elements, designed to complement modern spaces.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Description
Industrial, chic and Zen, the two-tone Retreat Stool combines a light wood seat with a black metal base, stretchers and footrest. The scooped seat is crafted of wood finished in the Black Sand finish, transparent by design to reveal the unique grain pattern of the wood veneer.
Product Details
| Finish | Black Sand: Transparent by design to showcase the unique grain patterns of the veneer, Black Sand was inspired by the black silk sands found on the shorelines of exotic beaches of Maui and Ta |
|---|---|
| Alternate Finish Items | 6950-50008-80 |
| Carton Height | 29.25 |
| Carton Length | 21.25 |
| Carton Weight | 43.12 |
| Carton Width | 24.00 |
| Depth | 16.50 |
| Distance Between Legs – Front to Back | 13.875 |
| Distance Between Legs – Left to Right | 19.25 |
| Distressing | Yes |
| Height | 25.00 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Wood and Metal |
| Material Filter | Wood |
| Motion Type | Stationary |
| Sales Panel | HF-6950-BLK-SAND-SP |
| Seat Depth | 13.875 |
| Seat Height | 24.5 |
| Seat Width | 14.625 |
| Style | Casual |
| Weight Capacity | 250 lbs |
| Width | 19.75 |
| Weight | 25.08 |
| Image Role Data | {“6950_75201_400_55572_50008_99_room”:[“Room Image 1″],”6950_50008_99_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6950_50008_99_back_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Back 3/4 Angle”],”6950_5000 |
Additional information
| Weight | 25.08 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16.5 × 19.75 × 25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Black |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Retreat |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
Related products
Summer House Splat Back Counter Chair (RTA)
Call for Pricing
Allyson Park Console Stool
Call for Pricing

Reviews
There are no reviews yet.