Limited Time Only: 10% Off All Accessories, Lighting, and Wall Art - Shop Now
Charleston Upholstered Seat Arm Chair
Traditional dining arm chair with a fabric-upholstered seat and black finish, from the Charleston collection.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Description
Timeless, warm and inviting, the Charleston Arm Chair with an upholstered seat is the essence of gracious living. The chair has a wood splatback and fretwork design with a rolled claw arm and scalloped apron. The vibrant Black Cherry finish has an heirloom patina with subtle distressing. The seat is upholstered in a sand-colored fabric.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Fabric seatWood splatback designTack in floor glideRolled claw armScalloped apronFinish: Black Cherry: this finish emulates the vibrancy of the warm cherry finish shining from beneath the Black Cherry patina and includes subtle distressing which exemplifi | Yes |
|---|---|
| Finish | Black Cherry: this finish emulates the vibrancy of the warm cherry finish shining from beneath the Black Cherry patina and includes subtle distressing which exemplifies the heirloom nature of |
| Fabric | 100% Polyester |
| Alternate Finish Items | 6750-75300-85 |
| Arm Height | 24.5 |
| Carton Height | 19.25 |
| Carton Length | 23.50 |
| Carton Weight | 28.82 |
| Carton Width | 45.00 |
| Depth | 26.00 |
| Distance Between Legs – Front to Back | 22 |
| Distance Between Legs – Left to Right | 20.5 |
| Distressing | Yes |
| Fabric 1 | Sand; Fabric Contents: 100% Polyester; Cleaning Code: SW (Clean with water-based cleaning agent) |
| Floor Glides | Yes |
| Height | 38.50 |
| Levelers | No |
| Material Description | Fabric |
| Material Filter | Fabric |
| Memo Swatch | HF-SAND-SC |
| Motion Type | Stationary |
| Sales Panel | HF-6750-BLKCHERRY-SP |
| Seat Cushion Thickness | 2.25 |
| Seat Depth | 19.5 |
| Seat Height | 19.5 |
| Seat Width | 20.75 |
| Seat to Back Height | 19.75 |
| Style | Traditional/Formal |
| Sub Type | Arm Chairs |
| Top Coat Material | Nitrocellulose lacquer |
| Weight Capacity | 250 lbs |
| Width | 25.50 |
| Wood Distressing Type | Subtle distressing |
| Wood Distressing? | Yes |
| Finish Filter | Blacks |
| Weight | 18.04 |
| Image Role Data | {“6750_10442_97_75300_97_room”:[“Room Image 1″],”6750_75200_00_75300_310_97_room”:[“Room Image 2″],”6750_75203_00_300_310_907_97_room”:[“Room Image 3″],”6750_75300_97_silo”:[“Silo Image 1”,”S |
Additional information
| Weight | 18.04 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 26 × 25.5 × 38.5 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Black |
| Detail Color | Beige |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Charleston |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
SKU:
6750-75300-97
Category: Chairs & Benches
Tags: Beige, Black, Chairs & Benches, Hooker Furniture
Related products
Ocean Isle Uph X Back Side Chair (RTA)
Call for Pricing
Summer House Splat Back Side Chair (RTA)
Call for Pricing
Double Bridge Bench (RTA)
Call for Pricing
Magnolia Manor Splat Back Uph Side Chair (RTA)
Call for Pricing

Reviews
There are no reviews yet.