Limited Time Only: 20% Off All Accessories, Lighting, and Wall Art - Shop Now
Casual Dining Archivist Sideboard
Pecky Pecan veneer sideboard with a Bluestone top, antique bronze hardware and a warm pecan finish. Features a pull-out surface, four doors, adjustable shelves, and a drawer with silverware tray for dining storage.
With a world-traveled pedigree and an inviting silhouette inspired by American and European antiques, the Archivist Sideboard offers hospitality for your guests and storage for serving essentials. This stunning piece is crafted with Pecky Pecan Veneers with a Bluestone top as a designer detail. The pecan-colored rustic finish is complemented by antique-inspired hardware in a time-worn bronze finish. Many functional features include a pull-out surface and four doors with an adjustable wood shelf behind the right and left doors and an adjustable wood shelf behind the center doors and a drawer with a silverware tray.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Bluestone topPull out surfaceFour doorsAdjustable wood shelf behind right and left doorsAdjustable wood shelf behind center doorsTwo drawers behind pair of center doorsLeft drawer is felt-linedRight drawer has one felt silverware trayFinish: A soft casual | Yes |
|---|---|
| Finish | A soft casual finish over Pecky Pecan gives a rustic, character-filled and authentic look. |
| Country Of Manufacturer | VNM |
| Number Of Drawers | 2 |
| Drawer Weight Capacity | 10 lbs |
| Drawer Glide Location | Side mounted |
| Drawer Glide Material | Metal |
| Number Of Shelves | 3 |
| Assembly Required | Yes |
| Assembly Type | Partial – Shelves |
| Weight | 249.1 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 80 × 38.5 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Traditional |
| Collection | Archivist |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields

Reviews
There are no reviews yet.