Limited Time Only: 20% Off All Accessories, Lighting, and Wall Art - Shop Now
Boheme Saint Germain Server
Buffet server blending neutral finishes: Mercantile White, Merino Blue, Stonewash and Antique Milk Paint on white oak and maple veneers. Offers versatile dining storage with two drawers (felt liner and silverware tray) and multiple adjustable shelves.
Inspired by the Belgian design aesthetic, the Saint German Server lyrically blends a medley of four neutral finishes: Mercantile White, Merino Blue, Stonewash and Antique Milk Paint. Packed with both style and storage, the buffet server features two drawers behind the center set of doors, a drop-in felt liner and black drop-in silverware tray and two adjustable wood shelves behind each right and left door and one adjustable shelf behind each center door.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Four doorsTwo drawers behind center set of doorsRight drawer has black drop-in felt linerLeft drawer has black drop-in silverware trayDrawer opening: 17 1/2W x 13D x 5HTwo adjustable wood shelves behind each right and left door and one adjustable shelf be | Yes |
|---|---|
| Drawer Weight Capacity | 20 lbs |
| Drawer Glide Location | Side mounted |
| Drawer Glide Material | Metal |
| Carton Height | 41.25 |
| Carton Length | 22.75 |
| Carton Weight | 268.40 |
| Carton Width | 75.75 |
| Depth | 19.75 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Dimensions | 17.5W x 13D x 5H |
| Drawer Handle Finish | Dark Metal with Gold Highlights |
| Drawer Handle Material | Zinc Alloy |
| Full Extension Drawers | Yes |
| Height | 38.00 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | White Oak and Maple Veneers |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 2 |
| Number of Shelves | 6 |
| Sales Panel | HF-5750-Wt-Mer-Sw-SP |
| Style | Traditional/Formal |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 150 lbs |
| Width | 72.00 |
| Wood Distressing Type | Rasping, chopping, gouging, hand planking |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 224.4 |
| Image Role Data | {“5750_75900_MULTI_detail”:[“Detail Image 1″],”5750_75900_MULTI_50003_WH_room”:[“Room Image 1″],”5750_75900_MULTI_50001_GLD_room2”:[“Room Image 2”],”5750_75213_SLV_25350_MWD_75900_MULTI_50001 |
| Weight | 224.4 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19.75 × 72 × 38 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Whites/Creams/Beiges |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Boheme |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields

Reviews
There are no reviews yet.