Limited Time Only: 20% Off All Accessories, Lighting, and Wall Art - Shop Now
Cascade Server
Five-door sideboard in lacquered burlap with a champagne-colored metal base and recessed pulls. Adjustable shelves behind the doors provide flexible dining room storage.
Create a calm and tranquil atmosphere of hospitality with the sleek and sophisticated silhouette of the Cascade Server. Featuring a soothing color palette of whites, cream, taupe and champagne, the 5-door cascade server is brimming with storage. Finished in Pebble Beach, a lacquered burlap finish, the server is accented by a champagne-colored metal base and recessed pulls. There’s one adjustable shelf behind the left and right pair of doors and one adjustable shelf behind the center door.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Levelers | Yes |
|---|---|
| Carton Height | 37.50 |
| Carton Length | 21.50 |
| Carton Weight | 269.30 |
| Carton Width | 85.50 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 18.25 |
| Distressing | No |
| Height | 34.50 |
| Material Description | Burlap and Metal |
| Metal Distressing | No |
| Number of Shelves | 3 |
| Style | Transitional |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 200 lbs |
| Width | 82.25 |
| Weight | 226.2 |
| Image Role Data | {“6120_75907_05_detail”:[“Detail Image 1″],”6120_75203_410_80_75907_05_room”:[“Room Image 1″],”6120_75203_510_80_907_05_room”:[“Room Image 2″],”6120_75907_05_room”:[“Room Image 3”],”6120_7590 |
| Weight | 226.2 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18.25 × 82.25 × 34.5 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Whites/Creams/Beiges |
| Style | Transitional |
| Collection | Cascade |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields

Reviews
There are no reviews yet.