Limited Time Only: 20% Off All Accessories, Lighting, and Wall Art - Shop Now
Ciao Bella Buffet
72 in. buffet crafted of poplar and hardwood solids with maple veneers, offering adjustable shelves, fixed shelves, and drawers with felt-lined silverware storage. Speckled Gray, hand-distressed finish with tear-drop hardware.
Inspired by European farmhouses, the graceful silhouette of the Ciao Bella Buffet will give a designer flair to any room. As a delightful bonus, this piece is packed with storage, with one adjustable shelf behind each pair of center doors, 2 fixed shelves behind the left and right doors, 2 drawers behind the center doors and drop-in felt liners with silverware storage. Crafted of Poplar and Hardwood Solids with Maple Veneers, the buffet features a character-filled Speckled Gray finish with hand chiseling and multi-layer rub-through. Tear-drop hardware adds a sparkle of style.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Four doorsOne adjustable shelf behind pair of center doorsTwo fixed shelves behind the left and right doorsTwo drawers behind center doorsDrawer have cut-out hand pulls, drop-in felt liners and one with silverware storageFinish: Speckled Gray finishDistre | Yes |
|---|---|
| Drawer Weight Capacity | 5 lbs |
| Drawer Glide Location | Undermounted |
| Drawer Glide Material | Wood |
| Primary Materials | Maple Veneers, Felt Panel, Silverware Tray and Solid-Wood Edge Top |
| Finish | Speckled Gray finish |
| Country Of Manufacturer | VNM |
| Number Of Drawers | 2 |
| Number Of Shelves | 5 |
| Assembly Required | Yes |
| Assembly Type | Partial – Shelves |
| Weight | 233.2 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 72 × 38 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Grays |
| Style | Casual |
| Collection | Ciao Bella |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields


Reviews
There are no reviews yet.