Limited Time Only: 20% Off All Accessories, Lighting, and Wall Art - Shop Now
Rhapsody 72” Credenza
72 in. traditional credenza in a walnut-colored rustic finish with scroll and column detailing. Includes three drawers (drop-front center) and three doors, each with an adjustable wood shelf.
The soaring design of the Rhapsody Credenza will lift your spirits and elevate the atmosphere. Romantic scroll motifs around the apron, column motifs on the case front and an acanthus leaf carving around the base give a classical pedigree to the piece. The walnut-colored finish inspired by the rustic nature of reclaimed woods in beautiful patinas makes the credenza fresh for today’s relaxed interiors. The multi-functional credenza has three drawers and a drop-front center drawer and three doors with one adjustable wood shelf behind each.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Drawer Glide Location | Wood: Undermounted, Metal: Side mounted |
|---|---|
| Drawer Glide Material | Wood, Metal |
| Alternate Finish Items | 5878-85001-80 |
| Best Seller | No |
| Carton Height | 41.75 |
| Carton Length | 23.50 |
| Carton Weight | 313.00 |
| Carton Width | 75.50 |
| Center Drawer Dimensions | 14.25W x 14D x 4H |
| Center Drawer Weight Capacity | 15 lbs |
| Depth | 20.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Handle Finish | Antique Silver |
| Drawer Handle Material | Metal |
| Height | 42.50 |
| Left and Right Drawer Dimensions | 15W x 14.5D x 3.75H |
| Left and Right Drawer Weight Capacity | 15 lbs |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Pecan, Hickory, Ash, Black Walnut and Maple Veneers with Resin |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 3 |
| Number of Shelves | 3 |
| Style | Traditional/Formal |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 180 lbs |
| Width | 72.00 |
| Wood Distressing Type | Scraping lines, sloping lines, rasping, wormholes |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 268.97 |
| Image Role Data | {“5070_85001_inset2”:[“Detail Image 1″],”5070_85001_inset3”:[“Room Image 1″],”5070_85001”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”5070_85001_inset1″:[“Top Silo Image 1”]} |
| Weight | 268.97 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 72 × 42.5 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Rhapsody |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields

Reviews
There are no reviews yet.