Limited Time Only: 20% Off All Accessories, Lighting, and Wall Art - Shop Now
Somerset D5684-05 Open Buffet
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Description
Product Details
| Dimensions | 54″W x 18″D x 33.75″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 137.16cm W x 45.72cm D x 85.72cm H |
| Construction & Features | 6mm tempered clear glass insert on wood top |
| Construction & Features | 1 fixed middle wood shelf |
| Construction & Features | 2 bottom drawers |
| Construction & Features | tinted drawers w/french dovetail in front & english in back |
| Construction & Features | side mount ball bearing guides |
| Construction & Features | sealed case piece |
| Construction & Features | support leg w/ levelers |
| Construction & Features | levelers |
| Construction & Features | weight capacity: 100 lbs |
Additional information
| Weight | 100 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 54 × 33.75 in |
| Brand | Magnussen Home |
| Color | Brown |
| Detail Color | Butternut, Omari Natural Performance Fabric |
| Style | Transitional |
| Collection | Somerset D5684 |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
SKU:
D5684-05
Category: Dining Storage
Tags: Brown, Butternut, Omari Natural Performance Fabric, Dining Storage, Magnussen Home
Related products
Lakeshore Server- White
Call for Pricing
Farmhouse Reimagined Server
Call for Pricing
Magnolia Manor Hall Buffet
Call for Pricing

Reviews
There are no reviews yet.