Limited Time Only: 20% Off All Accessories, Lighting, and Wall Art - Shop Now
Ainsley D5333-20 Rectangular Dining Table
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Description
Product Details
| Dimensions | 71.88″W x 40.13″D x 30″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 182.58cm W x 101.93cm D x 76.2cm H |
| Construction & Features | acacia veneer and MDF top |
| Construction & Features | table can be extended to 89.88″x40.13″x30″ with one center removable ext. leaf (18″/pc) |
| Construction & Features | metal slide |
| Construction & Features | metal caps on tabletop corners |
| Construction & Features | levelers |
| Construction & Features | weight capacity: 200 lbs for top |
Additional information
| Weight | 200 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40.13 × 71.88 × 30 in |
| Brand | Magnussen Home |
| Color | Brown |
| Detail Color | A2099-3A Fabric, Cerused Khaki, Clear Glass, Industrial Bronze |
| Style | Industrial |
| Collection | Ainsley D5333 |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
SKU:
D5333-20
Category: Dining Tables
Tags: Brown, Cerused Khaki, Clear Glass, Industrial Bronze, A2099-3A Fabric, Dining Tables, Magnussen Home

Reviews
There are no reviews yet.