Limited Time Only: 20% Off All Accessories, Lighting, and Wall Art - Shop Now
Lenox D5490-42 Rectangular Counter Table
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Description
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Dimensions | 58″W x 26″D x 36″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 147.32cm W x 66.04cm D x 91.44cm H |
| Construction & Features | table can be extended to 58″x42″x36″ with one butterfly leaf (16″/pc) |
| Construction & Features | metal slide with self-driven guides |
| Construction & Features | 2 wood framed tempered bronze glass doors |
| Construction & Features | 1 adj. removable reversible wine storage wood shelf behind the doors |
| Construction & Features | metal caps on feet |
| Construction & Features | levelers |
| Construction & Features | weight capacity: 200 lbs for top, 100 lbs for shelf |
Additional information
| Weight | 200 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 26 × 58 × 36 in |
| Brand | Magnussen Home |
| Color | Cream |
| Detail Color | Acadia White, Bronze Glass, Clear Mirror, Gunmetal PU, Sand Fabric, Silver Mist, Warm Silver |
| Style | Contemporary |
| Collection | Lenox D5490 |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
SKU:
D5490-42
Category: Dining Tables
Tags: Cream, Dining Tables, Magnussen Home, Warm Silver, Acadia White, Sand Fabric, Gunmetal PU, Bronze Glass, Clear Mirror, Silver Mist

Reviews
There are no reviews yet.