Limited Time Only: 20% Off All Accessories, Lighting, and Wall Art - Shop Now
Normandy Rectangular Dining Table
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Description
Simple geometry creates a look of timeless elegance with the Normandy rectangular dining table. Inspired by European architecture, this table offers a minimalist silhouette featuring a curved trestle base in an inviting, warm driftwood finish. Crafted with sustainability in mind, the Normandy table is comprised of FSC-certified wood with a scratch-resistant finish for added durability. Comfortably seating up to eight people, this table can be paired with coordinating chairs for a harmonized look.
Product Details
| Collection | Normandy |
|---|---|
| Style | Transitional |
| Type | Dining Tables |
| Carton Volume | 20.144 |
| Carton Weight | 215.000 lb |
| Product Weight | 100 lb |
Additional information
| Weight | 100 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 100 × 30 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Normandy |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
About Flexsteel
Built on beliefs and values that have evolved over a century of manufacturing, Flexsteel is committed to craftsmanship, accountability, and leadership helping the company to grow and thrive. Design and construction go hand in hand to create comfortable, long-lasting furniture. Commitment to craft through the Blue Steel Spring, which has performed so consistently since its development, its design has not been changed much in 75 years.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
Related products
Lakeshore Single Pedestal Table- White
Call for Pricing
Allyson Park Rectangular Leg Table
Call for Pricing

Reviews
There are no reviews yet.