Limited Time Only: 20% Off All Accessories, Lighting, and Wall Art - Shop Now
69in Entertainment Console
Sleek entertainment console in rustic black mango wood with a gold-finished iron base and hammered oval hardware. Includes removable shelves behind doors and a ventilated back, fitting up to a 70 in. TV.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Description
Sleek style and a classic black and gold color scheme come together to create a stunning piece in this 69in entertainment console. Crafted of Mango Wood with a gold-finished iron base, it features a rustic black finish accented by generously scaled oval-shaped, hammered gold metal hardware. There’s one removable shelf behind each doors and a ventilated back panel. Accommodates up to a 70-inch TV.
Product Details
| Carton Height | 37.50 |
|---|---|
| Carton Length | 19.50 |
| Carton Weight | 220.00 |
| Carton Width | 72.50 |
| Depth | 16.00 |
| Distressing | Yes |
| Height | 35.00 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Mango Wood and Iron |
| Max TV Size | 70″ Flat Screen |
| Metal Distressing | No |
| Number of Shelves | 3 |
| Style | Casual |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 150 lbs |
| Width | 69.50 |
| Wood Distressing Type | Wire brushing |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 189 |
| Best Seller | No |
| Dovetailed Drawers | No |
| Drawers | No |
| Dust Bottom | No |
| Full Extension Drawers | No |
| Image Role Data | {“5560_55469_DKW”:[“Room Image 1″],”5560_55469_DKW_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”5560_55469_DKW_open_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Open 3/4 Angle”],”5560_55469_DKW_top”:[“Top S |
| Safety Stop | No |
| Ventilation | No |
Additional information
| Weight | 189 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16 × 69.5 × 35 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Black |
| Detail Color | Blacks |
| Style | Casual |
| Collection | 5560-55 & Melange |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
SKU:
5560-55469-DKW
Category: Entertainment Stands
Tags: Black, Blacks, Entertainment Stands, Hooker Furniture
Related products
Farmhouse Reimagined Entertainment TV Stand
Call for Pricing

Reviews
There are no reviews yet.