Limited Time Only: 20% Off All Accessories, Lighting, and Wall Art - Shop Now
Solstice 78in Entertainment Console
Elm and poplar veneer entertainment console with a contrasting dark gray top and antique bronze metal base. Ventilated back and adjustable shelves across all sections support media gear and an 80 in. TV.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Description
Crafted of Elm and Poplar Veneers with an antique bronze metal base, the Solstice Entertainment Center has a sophisticated primitive style. There’s one adjustable, ventilated wood shelf behind the center pair of doors and one adjustable ventilated wood shelf behind each of the outside doors and a ventilated back panel in all sections. Contrasting a medium wood finish with a dark gray top, the Solstice accommodates up to an 80-inch TV.
Product Details
| Four louvred wood doorsOne adjustable, ventilated wood shelf behind center pair of doorsOne adjustable, ventilated wood shelf behind each of the outside doorsVentilated back panel in all sectionsMetal baseFinish: Medium wood finish with contrasting dark g | Yes |
|---|---|
| Levelers | Yes |
| Carton Height | 32.00 |
| Carton Length | 20.00 |
| Carton Weight | 191.40 |
| Carton Width | 81.00 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 17.00 |
| Distressing | No |
| Height | 29.00 |
| Material Description | Elm and Poplar Veneers with Metal |
| Max TV Size | 80″ Flat Screen |
| Metal Distressing | No |
| Number of Shelves | 3 |
| Style | Transitional |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 180 lbs |
| Width | 78.00 |
| Wood Distressing? | No |
| Weight | 156.2 |
| Image Role Data | {“5657_55478_MWD_room”:[“Room Image 1″],”5657_55478_MWD_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”5657_55478_MWD_top”:[“Top Silo Image 1”]} |
Additional information
| Weight | 156.2 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17 × 78 × 29 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Transitional |
| Collection | 5657-55 & Commerce and Market |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
SKU:
5657-55478-MWD
Category: Entertainment Stands
Tags: Brown, Entertainment Stands, Hooker Furniture, Medium Wood
Related products
Modern Farmhouse 66 Inch Entertainment Console
Call for Pricing
Farmhouse Reimagined Entertainment TV Stand
Call for Pricing
Magnolia Manor Entertainment TV Stand
Call for Pricing

Reviews
There are no reviews yet.