Limited Time Only: 20% Off All Accessories, Lighting, and Wall Art - Shop Now
Entertainment Console
Entertainment console in a rustic light wood finish with antique bronze metal finger pulls and a metal base. Crafted of mango wood and iron, it offers removable shelving and a ventilated back panel and accommodates a 70 in. TV.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Description
Exuding a resort feeling, this Entertainment Console pairs a creamy neutral rustic light wood finish with antique bronze metal finger pulls and a metal base. Crafted of Mango Wood and iron, there’s one removable shelf behind each door and a ventilated back panel. Accommodates a 70-inch TV.
Product Details
| Levelers | Yes |
|---|---|
| Carton Height | 37.00 |
| Carton Length | 18.00 |
| Carton Weight | 189.60 |
| Carton Width | 71.00 |
| Depth | 16.00 |
| Distressing | Yes |
| Height | 34.00 |
| Material Description | Mango Wood and Iron |
| Max TV Size | 70″ Flat Screen |
| Metal Distressing | No |
| Number of Shelves | 3 |
| Style | Casual |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 150 lbs |
| Width | 69.00 |
| Wood Distressing Type | Wire brushing |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 167.11 |
| Image Role Data | {“5907_55469_80_room”:[“Room Image 1″],”5907_55469_80_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”5907_55469_80_open_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Open 3/4 Angle”],”5907_55469_80_top”:[“Top |
Additional information
| Weight | 167.11 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16 × 69 × 34 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Casual |
| Collection | 5907-55 & Commerce and Market |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
SKU:
5907-55469-80
Category: Entertainment Stands
Tags: Brown, Entertainment Stands, Hooker Furniture, Light Wood
Related products
Modern Farmhouse 66 Inch Entertainment Console
Call for Pricing
Heartland 76 Inch Tile TV Console
Call for Pricing

Reviews
There are no reviews yet.