Limited Time Only: 20% Off All Accessories, Lighting, and Wall Art - Shop Now
Americana Entertainment Credenza
78″ (198.1 cm) Home Entertainment Americana Entertainment Credenza highlighted with Oak Veneers with Solid-Wood Edge Top, bringing a subtle decorative character.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Description
Featuring the deep, dark Molasses finish that captures the essence of a well-loved heirloom with a white finished pattern on the door fronts, the charming Americana Entertainment Center has shaped legs and a scalloped base. Accommodating up to an 80-inch TV, the credenza has four doors with soft-close hinges and magnetic catches and one adjustable wood shelf behind each pair of doors. There’s a ventilated back panel and wire management holes.
Product Details
| Four doors with soft-close hinges and magnetic catchesOne adjustable wood shelf behind each pair of doorsVentilated back panel and wire management holesShaped legs and bottom of doorsFinish: The Americana Molasses finish captures the essence of a well-lov | Yes |
|---|---|
| Finish | The Americana Molasses finish captures the essence of a well-loved heirloom, passed down through generations. The deep, dark tone over cathedral oak veneers add warmth, while the variations i |
| Levelers | Yes |
| 1st Row Left and Right Shelf Opening | 36.75W x 12.25D x 11H |
| Back Panel Description | Hand holes, sealed, stained |
| Back Panel Material | MDF, plywood |
| Base Panel Opening | 36.75W x 14.75D x 11.5H |
| Carton Height | 40.00 |
| Carton Length | 23.00 |
| Carton Weight | 287.00 |
| Carton Width | 88.00 |
| Clearance | 4.75 |
| Depth | 18.00 |
| Distressing | Yes |
| Door Catch Type | Magnetic |
| Door Count | 4 |
| Height | 34.00 |
| Left and Right Cabinet Opening | 36.75W x 14.75D x 25.25H |
| Material Description | Oak Veneers with Solid-Wood Edge Top |
| Max TV Size | 80″ Flat Screen |
| Number of Shelves | 2 |
| Style | Casual |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Coat Material | Butyrate lacquer |
| Top Load Capacity | 150 lbs |
| Ventilation | Yes |
| Width | 78.00 |
| Wood Distressing Type | Bleaching, chiseling, drawknife, rasping, sandblasting, wormholes |
| Wood Distressing? | Yes |
| Wood Shelf Dimensions | 36.75W x 12.25D x 1.5TH |
| Wood Shelf Weight Capacity | 50 lbs |
| Weight | 243 |
| Image Role Data | {“7050_55478_893_room”:[“Room Image 1″],”7050_80210_02_80214_02_55478_893_room”:[“Room Image 2″],”7050_55478_893_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”7050_55478_893_open_silo”:[“Silo I |
Additional information
| Weight | 243 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 78 × 34 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Blacks |
| Style | Casual |
| Collection | Americana |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
SKU:
7050-55478-893
Category: Entertainment Stands
Tags: Blacks, Brown, Entertainment Stands, Hooker Furniture
Related products
Morgan Creek 66 Inch TV Console
Call for Pricing
Morgan Creek Entertainment TV Stand
Call for Pricing

Reviews
There are no reviews yet.