Limited Time Only: 20% Off All Accessories, Lighting, and Wall Art - Shop Now
Big Sky Entertainment Console
Two-tone entertainment console for up to an 80 in. TV, crafted of Pecky Hickory veneers with a solid-wood edged top. Four self-closing drawers and a finished-all-sides design provide refined TV stand storage.
Evoke the iconic rugged landscapes of the American wilderness with the Big Sky Entertainment Console. Accommodating up to an 80-inch TV, the console features a two-tone finish contrasting a charcoal color with a crosshatch texture on the drawers with a warm, rustic, natural finish on the top, base and shelf. Crafted of Pecky Hickory Veneers, Resin and Solid-Wood Edged Top, the drawers have self-closing guides and painted black interiors. Finished on all sides.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Four drawers with self-closing guidesDrawers have finger pulls on the bottomOne fixed shelfFinished on all sidesDrawer interior is painted blackFinish: Furrowed Bark, a charcoal finish with a crosshatch texture, is the featured finish on the drawers. Vint | Yes |
|---|---|
| Levelers | Yes |
| Drawer Weight Capacity | 40 lbs |
| Base Panel Opening | 41.75W x 14D x 9.75H |
| Carton Height | 36.25 |
| Carton Length | 22.00 |
| Carton Weight | 352.00 |
| Carton Width | 84.25 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 18.00 |
| Distressing | Yes |
| Drawer Box Construction Method | English Dovetail |
| Drawer Dimensions | 16W x 13D x 5.25H |
| Dust Bottom | Yes |
| Height | 32.25 |
| Material Description | Pecky Hickory Veneers, Resin and Solid-Wood Edged Top |
| Max TV Size | 80″ Flat Screen |
| Number of Drawers | 4 |
| Sales Panel | HF-6700CROSSHATCH-SP HF-6700VINTAGENAT-SP |
| Style | Casual |
| Top Coat Material | Nitrocellulose lacquer |
| Top Load Capacity | 100 lbs |
| Width | 80.00 |
| Wood Distressing Type | Worm holes, rasping, gauging, plane shock, hand plane, drawknife, wire brush and screw head |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 312.4 |
| Image Role Data | {“6700_55480_80_room”:[“Room Image 1″],”6700_55480_80_80109_99_116_99_room”:[“Room Image 2″],”6700_55480_80_80109_99_116_99_room2”:[“Room Image 3″],”6700_55480_80_silo”:[“Silo Image 1”,”Silo |
| Weight | 312.4 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 80 × 32.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Grays |
| Style | Casual |
| Collection | Big Sky |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields

Reviews
There are no reviews yet.