Limited Time Only: 20% Off All Accessories, Lighting, and Wall Art - Shop Now
Melange Asher Four Door Entertainment Credenza
Figured primavera entertainment credenza with a canvas crackle finish, plinth base and champagne buckle pulls. Soft-close doors conceal adjustable shelves and drawers, with a vented back and power; fits up to a 75 in. TV.
Crafted of Figured Primavera Veneers with a Canvas Crackle finish, the Asher Entertainment Credenza has a tactile, tasteful appeal. Soft, casual and modern, the silhouette has 4 doors with soft-close hinges and magnetic door catches with one adjustable shelf behind and one drawer behind each pair of doors. Accommodating up to a 75-inch TV, the credenza has a vented back panel and power supply behind the right side doors. A plinth base and champagne-colored buckle pulls add a sleek touch.
Features
| Power | Yes |
|---|
Product Details
| Four doors with soft-close hinges and magnetic door catchesOne adjustable shelf behind each pair of doorsOne drawer with self-closing drawer guides behind each pair of doorsVented back panelPower supply behind right side doorsPlinth baseFinish: Dark wood | Yes |
|---|---|
| Drawer Weight Capacity | 30 lbs |
| 1st Row Left and Right Shelf Opening | 36.5W x 12.75D x 11.25H |
| Back Panel Description | Cable management, hand holes, sealed, stained, ventilation holes |
| Back Panel Material | MDF, plywood |
| Carton Height | 39.25 |
| Carton Length | 23.50 |
| Carton Weight | 324.00 |
| Carton Width | 80.00 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 19.00 |
| Distressing | No |
| Door Catch Type | Magnetic |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Box Construction Method | English Dovetail |
| Drawer Dimensions | 31W x 13D x 4.5H |
| Height | 35.00 |
| Left and Right Base Panel Opening | 35W x 16D x 10.375H |
| Left and Right Cabinet Opening | 35W x 16D x 22.625H |
| Left and Right Wood Shelf Dimensions | 36.5W x 12.75D x .5TH |
| Left and Right Wood Shelf Weight Capacity | 50 lbs |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Figured Primavera Veneers with Canvas Crackle |
| Max TV Size | 75″ Flat Screen |
| Number of Drawers | 2 |
| Number of Shelves | 2 |
| Power Supply Type | FC-705 – 3 Plug Surface Mount with Child Safety Locks |
| Style | Transitional |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Coat Material | Nitrocellulose lacquer |
| Top Load Capacity | 100 lbs |
| Width | 76.00 |
| Weight | 278 |
| Image Role Data | {“628_55055_89_50139_89_room”:[“Room Image 1″],”628_55055_89_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”628_55055_89_open_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Open 3/4 Angle”],”628_55055_89_top”:[ |
| Weight | 278 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 76 × 35 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Transitional |
| Collection | Melange |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields

Reviews
There are no reviews yet.