Limited Time Only: 20% Off All Accessories, Lighting, and Wall Art - Shop Now
Melange Atlantis Entertainment Credenza
Modern entertainment credenza with rounded corners, pale-blue raffia-wrapped doors and a creamy white plinth base. Soft-close storage with adjustable shelves, a ventilated back and a 3-plug outlet; fits up to a 75 in. TV.
Serene and stylish with a spa-like color scheme, the modern Atlantis Entertainment Credenza has rounded corners on a rectangle shape, raffia-wrapped door fronts and a creamy white plinth base, sides and front. Dramatic square-shaped hardware is silver-colored metal with white painted glass. The three doors have soft-close hinges and magnetic door catches with one adjustable shelf behind each door, a ventilated back panel and a three-plug electrical outlet behind the middle door. The pale blue tone of the raffia-wrapped doors is inspired by Caribbean beaches.
Features
| Power | Yes |
|---|
Product Details
| Three doors with soft-close hinges and magnetic door catchesOne adjustable shelf behind each doorVentilated back panelPower supply located behind middle doorDoor fronts are raffia wrappedRounded cornersPlinth baseFinish: Creamy white finish with gray raff | Yes |
|---|---|
| Levelers | Yes |
| 1st Row Shelf Opening | 23.875W x 12.5D x 13H |
| Back Panel Description | Cable management, hand holes, sealed, stained, ventilation holes |
| Back Panel Material | MDF, plywood |
| Base Panel Opening | 23.875W x 16.5D x 11.125H |
| Carton Height | 37.25 |
| Carton Length | 23.00 |
| Carton Weight | 291.00 |
| Carton Width | 80.00 |
| Depth | 19.00 |
| Distressing | Yes |
| Height | 33.00 |
| Material Description | Pine Veneers, Raffia and Painted Glass |
| Max TV Size | 75″ Flat Screen |
| Number of Shelves | 3 |
| Style | Modern/Contemporary |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Coat Material | Butyrate lacquer |
| Top Load Capacity | 100 lbs |
| Width | 76.00 |
| Wood Distressing Type | Sandblasting |
| Wood Distressing? | Yes |
| Wood Shelf Dimensions | 23.875W x 12.5D x 1.5TH |
| Wood Shelf Weight Capacity | 75 lbs |
| Weight | 245 |
| Image Role Data | {“628_55067_05_detail”:[“Detail Image 1″],”628_80452_453_55067_02_room”:[“Room Image 1″],”628_55067_05_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”628_55067_05_open_silo”:[“Silo Image 2”,”Sil |
| Weight | 245 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 76 × 33 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Whites/Creams/Beiges |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Melange |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields

Reviews
There are no reviews yet.