Limited Time Only: 20% Off All Accessories, Lighting, and Wall Art - Shop Now
Melange Fissured Entertainment Credenza
Dark oak entertainment credenza with gold-tone fissure-motif doors and an olive green interior. Soft-close storage with adjustable shelves, a ventilated back and a 3-plug outlet; fits up to an 80 in. TV.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Description
Earthy, elegant and organic, the Fissured Entertainment Credenza is crafted of Oak Veneers in a dark finish with gold-colored fissure-motifs across the door fronts. The interior is painted olive green. Featuring four doors with soft-close hinges and magnetic door catches, there is one adjustable shelf behind each pair of doors, 3-plug electrical outlets behind the right-side doors and a ventilated back panel.
Features
| Power | Yes |
|---|
Product Details
| Four doors with soft-close hinges and magnetic door catchesOne adjustable shelf behind each pair of doorsVentilated back panelPower supply behind right side doorsOlive green color painted interiorPlinth baseFinish: Dark oak veneers with gold colored “fiss | Yes |
|---|---|
| 1st Row Left and Right Shelf Opening | 37.75W x 14.375D x 13.25H |
| Back Panel Description | Cable management, hand holes, sealed, stained, ventilation holes |
| Back Panel Material | MDF, plywood |
| Base Panel Opening | 37.75W x 17.5D x 14.25H |
| Carton Height | 38.00 |
| Carton Length | 23.00 |
| Carton Weight | 258.00 |
| Carton Width | 82.00 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 19.00 |
| Distressing | No |
| Door Catch Type | Magnetic |
| Door Count | 4 |
| Height | 34.00 |
| Material Description | Oak Veneers and Silver Leaf |
| Max TV Size | 80″ Flat Screen |
| Number of Shelves | 2 |
| Power Supply Type | FC-705 – 3 Plug Surface Mount with Child Safety Locks |
| Style | Transitional |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Coat Material | Butyrate lacquer |
| Top Load Capacity | 100 lbs |
| Width | 78.00 |
| Wood Shelf Dimensions | 37.75W x 14.375D x 1.5TH |
| Weight | 227 |
| Image Role Data | {“628_55068_89_detail”:[“Detail Image 1″],”628_55068_89_room”:[“Room Image 1″],”628_55068_89_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”628_55068_89_open_silo”:[“Silo Image 2”,”Silo – Open 3 |
Additional information
| Weight | 227 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 78 × 34 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Transitional |
| Collection | Melange |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
SKU:
628-55068-89
Category: Entertainment Stands
Tags: Brown, Dark Wood, Entertainment Stands, Hooker Furniture
Related products
Morgan Creek 66 Inch TV Console
Call for Pricing
Morgan Creek Entertainment TV Stand
Call for Pricing
Farmhouse Reimagined Entertainment TV Stand
Call for Pricing
Magnolia Manor Entertainment TV Stand
Call for Pricing

Reviews
There are no reviews yet.