Limited Time Only: 20% Off All Accessories, Lighting, and Wall Art - Shop Now
Melange Mediterranean Entertainment Credenza
White media credenza with blue ombre textured doors in pine and maple veneers. Two adjustable shelves behind each pair of doors and a 3-plug outlet; fits up to a 75 in. TV.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Description
With the allure of an impressionistic painting, the Mediterranean Entertainment Credenza has four white and blue ombre-colored textured door fronts. The interior and case of the credenza is in a soft white. There are two adjustable shelves behind each pair of doors and a 3-plug outlet behind the left pair of doors in the upper right corner. Crafted of Pine and Maple Veneers, the credenza accommodates up to a 75-inch TV.
Features
| Power | Yes |
|---|
Product Details
| Four textured doors with touch latchesTwo adjustable shelves behind each pair of doorsPower supply behind left pair of doors in upper right cornerWhite finished interiorFinish: White finished exterior with white and blue ombre colored textured door fronts | Yes |
|---|---|
| Levelers | Yes |
| 1st Row Left and Right Shelf Opening | 37.375W x 15.5D x 10H |
| 2nd Row Left and Right Shelf Opening | 37.375W x 15.5D x 7H |
| Back Panel Description | Cable management, hand holes, sealed, stained, ventilation holes |
| Back Panel Material | MDF, plywood |
| Carton Height | 39.00 |
| Carton Length | 23.00 |
| Carton Weight | 293.00 |
| Carton Width | 82.00 |
| Depth | 19.00 |
| Distressing | Yes |
| Door Count | 4 |
| Height | 35.00 |
| Left and Right Base Panel Opening | 36.375W x 16.625D x 9.75H |
| Material Description | Pine and Maple Veneers and Resin |
| Max TV Size | 75″ Flat Screen |
| Number of Shelves | 4 |
| Power Supply Type | FC-705 – 3 Plug Surface Mount with Child Safety Locks |
| Style | Transitional |
| Top Coat Material | Butyrate lacquer |
| Top Load Capacity | 100 lbs |
| Width | 78.00 |
| Wood Distressing Type | Sandblasting |
| Wood Distressing? | Yes |
| Wood Shelf Dimensions | 37.375W x 15.5D x 1.5TH |
| Wood Shelf Weight Capacity | 75 lbs |
| Weight | 262 |
| Image Role Data | {“628_55064_02_room”:[“Room Image 1″],”628_55064_02_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”628_55064_02_open_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Open 3/4 Angle”],”628_55064_02_top”:[“Top Silo |
Additional information
| Weight | 262 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 78 × 35 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Whites/Creams/Beiges |
| Style | Transitional |
| Collection | Melange |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
SKU:
628-55064-02
Category: Entertainment Stands
Tags: Entertainment Stands, Hooker Furniture, White, Whites/Creams/Beiges
Related products
Modern Farmhouse Leaning Pier
Call for Pricing
Farmhouse Reimagined Entertainment TV Stand
Call for Pricing
Morgan Creek Entertainment Center with Piers
Call for Pricing

Reviews
There are no reviews yet.