Limited Time Only: 20% Off All Accessories, Lighting, and Wall Art - Shop Now
Retreat Entertainment Credenza
72″ (182.9 cm) Home Entertainment Retreat Entertainment Credenza highlighted with Oak Veneers and Resin, bringing a subtle decorative character.
Tranquil and modern with a tropical retreat-inspired vibe, the Retreat Entertainment Center has a striking carved wave motif on the door fronts. Crafted of Oak Veneers and Resin, the case is finished in the sand-colored Dune finish, while the door fronts have a lighter contrasting finish. The entertainment center features three doors with soft-close hinges and touch-latches, two adjustable shelves behind the left door, two adjustable shelves behind the pair of right-side doors, a ventilated back panel and a three-plug electrical outlet located behind the pair of right doors.
Features
| Power | Yes |
|---|
Product Details
| Three doors with soft-close hinges and touch latchesCarved wave motif resin door frontsTwo adjustable shelves behind left doorTwo adjustable shelves behind pair of right side doorsVentilated back panelPower supply located behind pair of right doorsFinish: | Yes |
|---|---|
| Finish | Dune: Transparent by design to showcase the unique grain patterns of the veneer, Dune is light as sand and smooth as a shore after a receding tide. Lighter contrasting finish on carved resin |
| Levelers | Yes |
| Back Panel Description | Hand holes, sealed, stained, cable management, ventilation |
| Back Panel Material | MDF |
| Carton Height | 38.00 |
| Carton Length | 22.00 |
| Carton Weight | 282.00 |
| Carton Width | 76.00 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 18.00 |
| Distressing | Yes |
| Height | 33.00 |
| Material Description | Oak Veneers and Resin |
| Max TV Size | 70″ Flat Screen |
| Number of Shelves | 4 |
| Power Supply Type | FC-705 – 3 Plug Surface Mount with Child Safety Locks |
| Sales Panel | HF-6950-DUNE-SP |
| Style | Casual |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Coat Material | Butyrate lacquer |
| Top Load Capacity | 150 lbs |
| Width | 72.00 |
| Wood Distressing Type | Rasping, sandblasting, wormholes |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 220 |
| Image Role Data | {“6950_55472_80_room”:[“Room Image 1″],”6950_75201_400_55472_80_room”:[“Room Image 2″],”6950_55472_80_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6950_55472_80_open_silo”:[“Silo Image 2”,”Sil |
| Weight | 220 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 72 × 33 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Retreat |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields

Reviews
There are no reviews yet.