Limited Time Only: 20% Off All Accessories, Lighting, and Wall Art - Shop Now
Retreat Entertainment Credenza
79 1/4″ (201.3 cm) Home Entertainment Retreat Entertainment Credenza incorporating Oak Veneers and Resin to enhance its visual appeal.
Designed to help you emulate tranquil lake and ocean shore environments in your home, the Retreat Entertainment Credenza features the sand-colored Dune finish, transparent by design to showcase the unique grain patterns of the Oak Veneers. The 4 doors have soft-close hinges and magnetic door catches, with one adjustable shelf behind each pair of doors, a ventilated back panel and a 3-plug electrical outlet located behind the right-side pair of doors. Custom large round pulls in a soft pewter color add a dramatic detail.
Features
| Power | Yes |
|---|
Product Details
| Four doors with soft-close hinges and magnetic door catchesOne adjustable shelf behind each pair of doorsVentilated back panelPower supply located behind right side pair of doorsFinish: Dune: Transparent by design to showcase the unique grain patterns of | Yes |
|---|---|
| Levelers | Yes |
| 1st Row Left and Right Shelf Opening | 38.5W x 13.375D x 14.75H |
| Back Panel Description | Cable management, hand holes, sealed, stained, ventilation holes |
| Back Panel Material | MDF |
| Carton Height | 39.00 |
| Carton Length | 22.00 |
| Carton Weight | 258.00 |
| Carton Width | 84.00 |
| Depth | 18.00 |
| Distressing | Yes |
| Door Catch Type | Magnetic |
| Door Count | 4 |
| Height | 34.00 |
| Left and Right Base Panel Opening | 37W x 16D x 13.125H |
| Left and Right Cabinet Opening | 37W x 16D x 29H |
| Material Description | Oak Veneers and Resin |
| Max TV Size | 80″ Flat Screen |
| Number of Shelves | 2 |
| Sales Panel | HF-6950-DUNE-SP |
| Style | Casual |
| Top Coat Material | Butyrate lacquer |
| Top Load Capacity | 150 lbs |
| Width | 79.25 |
| Wood Distressing Type | Rasping, sandblasting, wormholes |
| Wood Distressing? | Yes |
| Wood Shelf Dimensions | 38.5W x 13.375D x 1.5TH |
| Wood Shelf Weight Capacity | 75 lbs |
| Weight | 238 |
| Image Role Data | {“6950_55480_80_room”:[“Room Image 1″],”6950_75200_300_310_55480_80_room”:[“Room Image 2″],”6950_75200_300_310_55480_80_room2”:[“Room Image 3″],”6950_55480_80_silo”:[“Silo Image 1”,”Silo – 3 |
| Weight | 238 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 79.25 × 34 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Retreat |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields

Reviews
There are no reviews yet.