Limited Time Only: 20% Off All Accessories, Lighting, and Wall Art - Shop Now
Vineyard Row Console
80″ (203.2 cm) Home Entertainment Vineyard Row Console, crafted with attention to detail and elevated through Pecky Hickory Veneers and Metal.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Description
Inspired by the casual wine country lifestyle and the craftsman architecture of the Napa Valley, the Vineyard Row Console is crafted of Pecky Hickory Veneers with rustic hammered metal bracket accents and finished in the light-and-airy Sonoma. Featuring two fixed shelves, it can be used from either side and accommodates up to an 80-inch TV.
Product Details
| 1st Row Shelf Opening | 80W x 18D x 12.125H |
|---|---|
| 2nd Row Shelf Opening | 80W x 18D x 12.125H |
| Carton Height | 17.25 |
| Carton Length | 27.50 |
| Carton Weight | 276.00 |
| Carton Width | 85.00 |
| Clearance | 4.75 |
| Depth | 23.00 |
| Distressing | Yes |
| Height | 34.75 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Pecky Hickory Veneers and Metal |
| Max TV Size | 80″ Flat Screen |
| Number of Shelves | 2 |
| Style | Casual |
| Top Coat Material | Nitrocellulose lacquer |
| Top Load Capacity | 100 lbs |
| Width | 80.00 |
| Wood Distressing Type | Rasping, sandblasting |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 254 |
| Image Role Data | {“6952_75217_80_75400_80_75410_80_75900_80_55470_80_room”:[“Room Image 1″],”6952_75217_80_75400_80_75410_80_75900_80_55470_80_room2”:[“Room Image 2″],”6952_55470_80_room”:[“Room Image 3”],”69 |
Additional information
| Weight | 254 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23 × 80 × 34.75 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Vineyard Row |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
SKU:
6952-55470-80
Category: Entertainment Stands
Tags: Brown, Entertainment Stands, Hooker Furniture, Light Wood
Related products
Modern Farmhouse Leaning Pier
Call for Pricing
Modern Farmhouse 66 Inch Entertainment Console
Call for Pricing

Reviews
There are no reviews yet.