Limited Time Only: 20% Off All Accessories, Lighting, and Wall Art - Shop Now
Vineyard Row Entertainment Credenza
78″ (198.1 cm) Home Entertainment Vineyard Row Entertainment Credenza highlighted with Pecky Hickory Veneers and Metal, bringing a subtle decorative character.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Description
Capture the essence of the Napa Valley feeling with the Vineyard Row Entertainment Credenza. Combining Pecky Hickory Veneers with visible knots and rustic hammered metal accents, it is finished in the light-and-airy Sonoma hue. The credenza features 4 doors with soft-close hinges and magnetic catches, two adjustable wood shelves behind each pair of doors and a ventilated back panel and wire management behind each pair of doors. Accommodates up to a 75-inch TV.
Product Details
| Four doors with soft close hinges and magnetic catchesTwo adjustable wood shelves behind each pair of doorsVentilated back panel and wire management behind each pair of doorsRustic, hammered metal accentsFinish: Sonoma: a light and airy vibe, reminiscent | Yes |
|---|---|
| 1st Row Left and Right Shelf Opening | 37W x 15.125D x 7.5H |
| 2nd Row Left and Right Shelf Opening | 37W x 15.125D x 8.5H |
| Back Panel Description | Hand holes, sealed, stained |
| Carton Height | 40.25 |
| Carton Length | 24.25 |
| Carton Weight | 269.00 |
| Carton Width | 82.00 |
| Clearance | 3 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 20.25 |
| Distressing | Yes |
| Door Catch Type | Magnetic |
| Door Count | 4 |
| Height | 34.00 |
| Left and Right Base Panel Opening | 37W x 17D x 26.5H |
| Left and Right Cabinet Opening | 37W x 17D x 26.5H |
| Material Description | Pecky Hickory Veneers and Metal |
| Max TV Size | 75″ Flat Screen |
| Number of Shelves | 4 |
| Style | Casual |
| Top Coat Material | Nitrocellulose lacquer |
| Top Load Capacity | 150 lbs |
| Ventilation | Yes |
| Width | 78.00 |
| Wood Distressing Type | Rasping, sandblasting |
| Wood Distressing? | Yes |
| Wood Shelf Dimensions | 37W x 15.125D x 1.5TH |
| Wood Shelf Weight Capacity | 75 lbs |
| Weight | 247 |
| Image Role Data | {“6952_55478_80_room”:[“Room Image 1″],”6952_80310_80_55478_80_room”:[“Room Image 2″],”6952_55478_80_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6952_55478_80_open_silo”:[“Silo Image 2”,”Silo |
Additional information
| Weight | 247 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20.25 × 78 × 34 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Vineyard Row |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
SKU:
6952-55478-80
Category: Entertainment Stands
Tags: Brown, Entertainment Stands, Hooker Furniture, Light Wood
Related products
Magnolia Manor TV Console
Call for Pricing

Reviews
There are no reviews yet.