Limited Time Only: 20% Off All Accessories, Lighting, and Wall Art - Shop Now
Alfresco Costiere Chest
Four-drawer chest in oak veneers with a solid wood edge top and Normandy dark blue finish. Self-closing undermount glides and hand-hammered Florentine gold knobs elevate bedroom storage.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Description
With understated style and exquisite design details, the four-drawer Costiere Chest exudes character. Crafted of Oak Veneers with a solid wood edge top, the Costiere is finished in Normandy, a dark blue gray with scraping for a vintage feel. A touch of elegance is added with knob hardware in a hand hammered Florentine gold color. Drawers have self-closing undermounted drawer guides for ease of operation.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Drawer Weight Capacity | 25 lbs |
|---|---|
| Drawer Glide Location | Undermounted |
| Drawer Glide Material | Metal |
| Carton Height | 35.75 |
| Carton Length | 22.00 |
| Carton Weight | 154.00 |
| Carton Width | 46.00 |
| Depth | 18.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Dimensions | 34.625W x 11.5D x 3.5H |
| Drawer Handle Finish | Florentine Gold |
| Full Extension Drawers | Yes |
| Height | 32.25 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Oak Veneers with Solid-Wood Edge Top |
| Number of Drawers | 4 |
| Style | Casual |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 100 lbs |
| Width | 42.00 |
| Wood Distressing Type | Hand planing, wormholes, rock, rasping edge, scraping, texture |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 127.6 |
| Image Role Data | {“6025_85003_45_room”:[“Room Image 1″],”6025_75206_90_75300_90_75310_90_85003_45_10443_90_room”:[“Room Image 2″],”6025_75206_90_75350_90_85003_45_10443_90_room”:[“Room Image 3”],”6025_85003_4 |
Additional information
| Weight | 127.6 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 42 × 32.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Blue |
| Detail Color | Blues |
| Style | Casual |
| Collection | Alfresco |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
Related products
Farmhouse Reimagined Bed Bench
Call for Pricing

Reviews
There are no reviews yet.